Medspan

Rumień zakaźny – leczenie, diagnostyka, profilaktyka

Rumień zakaźny to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych występująca u dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Charakterystycznym objawem jest wysypka w kształcie motyla na twarzy oraz zmiany na ciele. Jak przebiega diagnostyka? Na czym polega leczenie?

Spis treści

Czym jest rumień zakaźny?

Rumień zakaźny to choroba wirusowa, która jest wywołana przez parowirusa B19. Jest chorobą zakaźną oraz najczęściej występującą u dzieci w wieku przedszkolnym. Można się łatwo zarazić, ponieważ wirus przedostaje się drogą kropelkową, a rzadziej poprzez krew lub osocze.

Źródłem zakażenia jest chory człowiek, lub osoba, która jest chora, lecz nie prezentuje objawów. Największa zakaźność występuje przed wystąpieniem wysypki. Choroba jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do wystąpienia poronienia.

Rumień zakaźny jest często występującą chorobą, lecz w większości przypadków – choroba przebiega bezobjawowo.

Rumień zakaźny – objawy

Choroba może przebiegać bezobjawowo, lecz charakterystycznym objawem jest wysypka na twarzy, która przypomina wyglądem motyla. Jest w kolorze czerwonofiołkowym. Warto wiedzieć, że wysypka nie występuje na nosie, brodzie oraz błonach śluzowych.

Następnie wysypka pojawia się na kończynach. Zazwyczaj nie występuje na tułowi oraz stopach i dłoniach. Zmiany skórne mogą znikać oraz pojawiać się pod wpływem ciepła i mogą się utrzymać nawet dwa tygodnie.

Choroba zazwyczaj przebiega bez gorączki, lecz może się pojawić stan podgorączkowych. Czasami może dojść do wystąpienia zapalenia stawów.

Typowe objawy mogą być poprzedzone występowaniem objawów grypopochodnych. U osób w wieku starszym, zazwyczaj nie występuje charakterystyczna wysypka. Warto wiedzieć, że choroba może doprowadzić do wystąpienia powikłań m.in. niedokrwistości.

Leczenie i diagnostyka rumienia zakaźnego

Lekarz zazwyczaj stawia diagnozę na podstawie charakterystycznych zmian skórnych. Często choroba przebiega w tzw. ogniskach epidemiologicznych, czyli np. w szkole lub przedszkolu, więc rodzice są poinformowani, że w danej placówce występuje choroba.

Celem potwierdzenia zakażenia, lekarz może wystawić skierowanie na badania laboratoryjne m.in. oznaczenie przeciwciał IgM i IgG specyficznych dla antygenów B19V.

Choroby nie leczy się, lecz jeżeli występują dolegliwości m.in. w postaci bólu stawów lub gorączki, to można zastosować leczenie objawowe. Warto wiedzieć, że wysypka może powracać pod wpływem ciepła. Jeżeli dojdzie do wystąpienia niedokrwistości, to należy poszerzyć diagnostykę.

Jeżeli dojdzie do zakażenia płodu, to  transfuzja wymienna może zmniejszyć skutki zakażenia.

Rumień zakaźny ustępuje samoistnie oraz pozostawia długotrwałą odporność. W trakcie występowania objawów, dziecko nie powinno uczęszczać do przedszkola lub szkoły.

Rumień zakaźny – profilaktyka

Nie ma działań profilaktycznych, które mogą zapobiec występowaniu zakażenia. Należy zachować odpowiednią higienę ogólną. Nie ma także dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.  

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/72252,rumien-zakazny-tzw-piata-choroba-ang-fifth-disease
„Parwowirus B19. Rumień Zakaźny” w: Pediatria. Podręcznik dla studentów, pod red. prof. dr hab. n. med. K. Kubicka i prof. dr hab. n. med. W. Kawalec.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 09.06.2023