Medspan

Anemia w ciąży – co należy wiedzieć?

Anemia w ciąży może wzbudzać strach u kobiety, dlatego jakie informacje warto wiedzieć? Jakie jest leczenie i czy anemia w ciąży jest groźna? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Anemia w ciąży – czym jest?

Spis treści

Anemia w ciąży często jest związana ze wzrostem objętości krwi krążącej w organizmie ciężarnej kobiety. Objętość osocza zwiększa się szybciej niż liczba erytrocytów, więc taka sytuacja doprowadza do spadku hematokrytu i w efekcie powstaje fizjologiczna anemia ciężarnych.

Warto wiedzieć, że lekarz powinien poszukać również przyczyny takiego stanu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie, ponieważ niedokrwistość może mieć wpływ na płód.

Zazwyczaj powodem jest niedobór m.in. żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12. Niedobór może wynikać, że zwiększonego zapotrzebowania oraz może być spowodowany utratą z powodu np. wymiotów.

Objawy anemii w ciąży

Głównym objawem niedokrwistości w ciąży jest przewlekłe zmęczenie. Ponadto może pojawić się drażliwość, problemy z koncentracją, wypadanie włosów, łamliwość paznokci oraz zmniejszona tolerancja na wysiłek. Nie można także lekceważyć bladości oraz kołatania serca.

Niektóre z tych objawów mogą być związane z ciążą, dlatego należy przeprowadzić diagnostykę.

Leczenie niedokrwistości w ciąży

Przede wszystkim ciężarna powinna dobrać odpowiednią dietę, która powinna być bogata w żelazo oraz witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza.

Ponadto lekarz może zalecić stosowanie leków, które mają na celu poprawę parametrów morfotycznych krwi.

Warto wiedzieć, że nie wolno lekceważyć objawów anemii, ponieważ anemia może doprowadzić do wystąpienia wad u płodu oraz do poronienia.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 13.03.2023