Zaparcia, to problem z defekacją spowodowany często nieodpowiednią – zbitą oraz twardą konsystencją mas kałowy, które zalegają w jelicie grubym. W zwalczaniu dolegliwości może pomóc siemię lniane.
W leczeniu zaparć, które są idiopatyczne, czyli bez przyczyny stosuje się zioła, zmianę stylu życia, a także różnego rodzaju leki, których celem jest ułatwienie wypróżniania.
Osoby, które zmagają się z zatwardzeniem powinny zmienić dietę. Wdrażając zwiększone ilości błonnika. Natomiast jednym z produktów, który może wspomóc pracę jelita grubego jest siemię lniane. Zawiera on duże ilości błonnika, który wzmaga pracę jelit.
Siemię lniane to płaskie oraz szarobrązowe nasiona. Zawierają nie tylko duże ilości błonnika, lecz także nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3, oraz witaminy z grupy B, magnez, cynk, żelazo oraz selenu.
Systematyczne stosowanie siemienia lnianego może mieć wiele korzyści dla organizmu:
- zmniejszenie zaparć
- chroni błonę śluzową żołądka (zalecane w chorobie wrzodowej)
- zmniejsza ryzyku chorób układu krążenia
- zmniejszają objawy menopauzy
- mają właściwości przeciwnowotworowe oraz przeciwzapalne
Przygotowanie siemienia lnianego
Siemię lniane można przygotować na kilka sposób. Jest wiele dostępnych przepisów, które różnią się proporcjami. Zaleca się stosowanie 2-3 łyżeczek dziennie, lecz należy kuracje rozpocząć od jednej łyżeczki. Zbyt duża ilość błonnika u osób, które mało spożywały, może doprowadzić do wystąpienia wzdęć.
Nie należy przekraczać zalecanych dziennych dawek, ponieważ może dojść do wystąpienia odwrotnych skutków, czyli mogą pojawić się bóle brzucha.
Najkorzystniejsze są całe nasiona lnu, które powinny być mielone na bieżąco, ponieważ są lepiej przyswajalne dla organizmu. Zmielone nasiona oraz gotowe, czyli zakupione w sklepie, tracą szybciej swoje pozytywne wartości.
Z siemienia lnianego można pić napar, można dodać do owsianki, czy też jogurtu. Ponadto jeżeli ktoś we własnym domu przygotowuje pieczywo, to również można dodać siemię.