Medspan

Sposoby na zaparcia – co można zrobić?

Zaparcia, czyli zatwardzenie jest uciążliwym problemem zdrowotnym, który może występować w każdym wieku. Najczęściej dotyka osób, które stosują nieodpowiednią dietę. Mają małą aktywność fizyczną oraz są w podeszłym wieku.

Zaparcia mogą być także objawem chorób, dlatego jeżeli po wykluczeniu błędów dietetycznych oraz po zmianie trybu życia, nie nastąpiła poprawa, to należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. Diagnostyka polega na wykonaniu badań endoskopowych oraz laboratoryjnych, a także obrazowych.

Dieta w zaparciach

Dieta u osób, które zmagają się z zatwardzeniem powinna być bogata w pokarmy zawierającej błonnik (np. kasza jaglana, pieczywo ciemno, ryż brązy), a także nie wolno zapominać o spożywaniu wody mineralnej. Jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to zaleca się picie co najmniej trzech litrów na dobę. Istotne jest to, aby woda mineralna była niegazowana. Ponadto na czczo można również wypić pół szklanki ciepłej wody. Dodatkowo można stosować soki ze świeżych warzyw oraz owoców.

Dietę należy wdrażać systematycznie, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie spożywało się odpowiednich ilości błonnika. Zbyt duże ilości błonnika, mogą doprowadzić do wystąpienia wzdęć.

Aktywność fizyczna w zaparciach

Bardzo istotny jest ruch, ponieważ pobudza on perystaltykę jelit, więc defekacja będzie ułatwiona. Przy siedzącym trybie życia, treść jelitowa pozostaje dłużej, powodując, że dochodzi do nadmiernej absorpcji wody i w konsekwencji masy kałowe są twarde i zbite.

Należy pamiętać o tym, że aktywność fizyczna musi być dostosowana do indywidualnego stanu zdrowia. Nadmierny wysiłek może doprowadzić do powstania kontuzji.

W zaparciach zalecana jest jazda na rowerze, bieganie, spacery, pływanie, a także ćwiczenia cardio, które również poprawiają wydolność organizmu.

Stosowanie ziół w zatwardzeniu

W problemach z defekacją można także stosować różnego rodzaju zioła. Są one dostępne w postaci herbatek, a także tabletek. Do ziół, które pobudzają perystaltykę jelit można zaliczyć m..in:

  • alonie
  • liście senesu
  • korzeń kruszyny
  • korzeń szakłaku amerykańskiego

Bardzo istotne jest to, żeby stosowanie ziół skonsultować z lekarzem. Niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje ze stosowanymi lekami powodując zmniejszenie lub zwiększenie ich działania, co niekiedy może być groźne dla zdrowia.

Działanie przeczyszczające jest zazwyczaj widoczne po kilku godzinach od zastosowania preparatu.

Leki na zaparcia dostępne bez e-recepty

Oprócz stosowania ziół, można także korzystać z leków, które działają przeczyszczająco. Natomiast nie jest to zalecane, ponieważ może dojść do uzależnienia. Jeżeli rozwinie się uzależnienie, to wtedy defekacja w większości sytuacji będzie dopiero po zastosowaniu odpowiedniego medykamentu.

Jest kilka rodzajów leków na zaparcia i różnią się sposobem działania. Można wyróżnić leki pęczniejące, których działanie polega na zwiększeniu objętości mas kałowych. Działanie osmotycznych leków polega na zatrzymaniu wody w jelitach, powodując, że konsystencja mas kałowych staje się bardziej miękka. Są także dostępne poślizgowe środki, które pomagają w defekacji.

Są także dostępne leki na zaparcia na e-receptę, lecz te muszą być zalecone przez lekarza.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli występuje silny ból brzucha, problem z oddawaniem gazów, to nie należy stosować środków przeczyszczających, ponieważ objawy mogą wskazywać na niedrożność jelit.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 26.08.2022