Medspan

Wszy i wszawica – leczenie oraz profilaktyka

Wszawica jest głównie kojarzona z nieodpowiednią higieną oraz okresem dziecięcym, lecz warto wiedzieć, że wszy mogą się pojawić również w wieku dorosłym i mogą nie tylko dotyczy włosów na głowie, lecz także występują w okolicach intymnych. Jak walczyć ze wszami? Jaka jest profilaktyka?

Spis treści

Czym jest wszawica?

Wszawica (pedikuloza) to choroba wywołana przez pasożyty (wszy). Są to niewielkie owady, których rozmiar sięga zaledwie kilku milimetrów. Nie mogą latać, lecz dzięki obecności odnóży, mogą sprawnie przesuwać się wzdłuż włosów lub tkaniny. Warto wiedzieć, że wszy żywią się krwią, poprzez nakłuwanie skóry człowieka oraz wysysanie krwi.
Jest wiele gatunków, lecz u człowieka mogą wystawić wszy: głowowe, odzieżowe oraz łonowe.

Wesz ludzka jest w kolorze szaro-białawej lub lekko różowej. Zazwyczaj żyją ok. 32 dni, lecz wystarczy tylko jedna, aby pojawiła się wszawica, ponieważ samice w ciągu roku życia mogą złożyć nawet 300 jaj (gnid). Gnidy wyglądem przypominają kulki żelu i trudno je usunąć.

Najczęściej wszy głowowe oraz odzieżowe są przenoszone przez dzieci oraz młodzież szkolną, a także akademicką. Pojawiają się także na obozach, koloniach oraz w schroniskach. Zazwyczaj osoby dorosłej zarażają się poprzez kontakt ze swoimi dziećmi. Natomiast można także napotkać wszy w galeriach handlowych oraz podczas różnych imprez, a także u fryzjera.

Warto wiedzieć, że wesz łonowa najczęściej przenosi się poprzez drogę płciową, lecz także można się zarazić, korzystając z cudzej bielizny lub ręczników.

Jakie są objawy wszawicy?

Najczęściej dochodzi do świądu skóry, dlatego nie należy lekceważyć objawów związanych ze swędzącą głową. Ponadto mogą być wyczuwalne grudki pod palcami. Wszy lubią być za uszami, w okolicy potylicznej, ciemieniowej oraz skroniowej, dlatego ze szczególnością należy sprawdzić te okolice.

Wszy – leczenie

W leczeniu wszawicy głównie stosuje się specjalne szampony lub preparaty na wszy łonowe oraz odzieżowe. Leczenie wszawicy polega na kilku etapach. Najpierw trzeba zastosować odpowiednie środki, następnie wyczesać wszy oraz gnidy, a na końcu – dokładnie obserwować oraz często myć głowę oraz prać odzież.

Najczęściej stosuje się środki, które zawierają w składzie permentynę. Może ona być m.in. w postaci szamponu oraz kremu. Do każdego produktu jest dołączona ulotka z instrukcją aplikacji oraz stosowania, dlatego warto się z nią zapoznać przed zastosowaniem preparatu.

Profilaktyka wszawicy

Profilaktyka wszawicy głównie polega na utrzymaniu odpowiedniej higieny osobistej. Nie korzystaniu z odzieży oraz pościeli innych osób. Ponadto nie zaleca się także korzystania z gumek do włosów, czy szczotki do włosów, które były używane przez inną osobę. Dotyczy to także różnego rodzaju nakryć głowy.

Jeżeli w bliskim otoczeniu znajdują się wszy, to można także zastosować różne preparaty np. spray lub gumki do włosów, a także bransoletki, które mają na celu odstraszenie pasożytów. Zazwyczaj powyższe produktu wydzielają zapach, który odstrasza wszy.

W profilaktyce wszawicy zaleca się także codzienną kontrolę włosów, a także ich wyczesywanie.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 27.02.2023