TSH jest to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Jakie są normy? Co oznacza podwyższony wynik TSH? Na czym polega badanie i co warto wiedzieć?
Spis treści
Czym jest TSH?
TSH (tyreotropina) to hormon, który jest produkowany przez przysadkę mózgową i który stymuluje tarczycę do produkcji oraz wydzielania hormonów tarczycy (T3 i T4). Wydzielanie TSH jest zwiększone w sytuacji w której jest małe stężenie hormonów tarczycy, występuje zimno. Ma także związek z wazopresyną oraz adrenaliną.
TSH – normy
Norma TSH wynosi 0,23 – 4,0 µU/ml. Wynik należy zawsze interpretować w odniesieniu do norm przekazanych przez laboratorium, wieku, stanu zdrowia. Wynik powinien być zinterpretowany przez lekarza.
Badanie polega na pobraniu krwi.
Kiedy należy wykonać badanie?
Przede wszystkim badaniem powinno być wykonane w sytuacji podejrzenia nadczynności tarczycy oraz niedoczynności tarczy. Ponadto stężenie TSH oznacza się także w trakcie leczenia m.in. niedoczynności tarczycy.
O czym świadczy zwiększone stężenie TSH?
Zwiększone stężenie TSH najczęściej świadczy o zapaleniu tarczycy typu Hashimoto. Jest to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy. Ponadto zwiększone stężenie TSH może być także obecne w nadczynności przysadki mózgowej, która jest spowodowana gruczolakiem wydzielającym TSH. Wynik powyżej normy może także świadczyć o niewłaściwym leczeniu chorób tarczycy.
Materiały pomocnicze
A. Szczeklik, P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019