Medspan

Za wysokie TSH – o czym świadczy?

TSH jest to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Jakie są normy? Co oznacza podwyższony wynik TSH? Na czym polega badanie i co warto wiedzieć?

Spis treści

Czym jest TSH?

TSH (tyreotropina) to hormon, który jest produkowany przez przysadkę mózgową i który stymuluje tarczycę do produkcji oraz wydzielania hormonów tarczycy (T3 i T4). Wydzielanie TSH jest zwiększone w sytuacji w której jest małe stężenie hormonów tarczycy, występuje zimno. Ma także związek z wazopresyną oraz adrenaliną.

TSH – normy

Norma TSH wynosi 0,23 – 4,0 µU/ml. Wynik należy zawsze interpretować w odniesieniu do norm przekazanych przez laboratorium, wieku, stanu zdrowia. Wynik powinien być zinterpretowany przez lekarza.

Badanie polega na pobraniu krwi.

Kiedy należy wykonać badanie?

Przede wszystkim badaniem powinno być wykonane w sytuacji podejrzenia nadczynności tarczycy oraz niedoczynności tarczy. Ponadto stężenie TSH oznacza się także w trakcie leczenia m.in. niedoczynności tarczycy.

O czym świadczy zwiększone stężenie TSH?

Zwiększone stężenie TSH najczęściej świadczy o zapaleniu tarczycy typu Hashimoto. Jest to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy. Ponadto zwiększone stężenie TSH może być także obecne w nadczynności przysadki mózgowej, która jest spowodowana gruczolakiem wydzielającym TSH. Wynik powyżej normy może także świadczyć o niewłaściwym leczeniu chorób tarczycy.

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/98800,hormon-tyreotropowy-tsh
A. Szczeklik, P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 23.04.2024