Co warto wiedzieć na temat irygacji pochwy oraz w jaki sposób należy poprawnie przeprowadzić zabieg? Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegu?
Spis treści
Irygacja pochwy – czym jest?
Irygacja pochwy polega na płukaniu pochwy przy użyciu wody lub specjalnych roztworów, które mają działanie odkażające. Zabieg wykonuje się przy użyciu specjalnego sprzętu – irygatora.
Zabieg jest wykonywany często w celu poprawy higieny, pozbycia się nieprzyjemnego zapachu, krwi menstrualnej lub po stosunku seksualnym. Warto wiedzieć, że nie powinno się stosować irygacji pochwy bez wskazań.
Czym grozi zbyt częsta irygacja pochwy?
Irygacja pochwy powinna być stosowana tylko jeżeli są wskazania. Warto porozmawiać na ten temat z lekarzem ginekologiem, który udzieli indywidualnych zaleceń oraz ewentualnie zaproponuje odpowiedni preparat do przeprowadzenia irygacji.
Irygacja pochwy nie zabezpiecza przed zajściem w ciąże oraz nie zmniejsza ryzyka wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową, lecz może przywrócić prawidłowe pH.
Zbyt częste irygacja mogą zwiększać ryzyko wystąpienia m.in.:
- niepłodności,
- zakażenia drożdżakami,
- przeniesienie infekcji na inne narządy,
- bakteryjnego zapalenie pochwy.
Należy pamiętać o tym, że pochwa oczyszcza się w sposób samodzielny, poprzez wydzielanie śluzu, więc zatem do codziennej higieny wystarczy użycie wody oraz łagodnych środków myjących (najlepiej naturalnych).
Jeżeli pojawią się nietypowe objawy jak np. nieprzyjemny zapach, upławy, czy świąd, to należy skonsultować się z ginekologiem celem diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Wskazania do irygacji pochwy
Jednym ze wskazań jest przygotowanie do zabiegów operacyjnych przeprowadzonych na drogach rodnych. Lekarz konsultujący powinien przekazać dokładne zalecenia (m.in. kiedy wykonać zabieg).
Niektóre kobiety stosują irygacje pochwy jako uzupełnienie czynności higienicznych oraz po stosunku seksualnym. Niekiedy lekarze również zalecają stosowanie irygacji w ramach leczenia drożdżycy, zapalenia szyjki macicy a także pochwy.
Może ona być także zastosowana po zakończeniu chemio oraz radioterapii, a także w trakcie połogu.
Kobieta powinna przedyskutować wykonywanie zabiegu z ginekologiem.
Irygacja pochwy – przeciwwskazania
Irygacja powinna być wykonana na zlecenie lekarza ginekologa w sytuacji w której występują objawy infekcji intymnej lub układu moczowego. Ponadto nie powinno się stosować tego zabiegu w sytuacji w której występuje ból podczas stosunku seksualnego.
Jak wykonać irygacje pochwy?
Jeżeli został zakupiony gotowy produkt do przeprowadzenia irygacji, to należy zapoznać się z instrukcją, która jest w ulotce. Irygacje zazwyczaj można wykonać podczas kąpieli, siedzenia na toalecie, czy przy użyciu bidetu.
Nie powinno używać się substancji, które nie zostały przeznaczone do tego zabiegu, czyli m.in. ziół, płynów, czy innych roztworów. Należy korzystać z gotowych preparatów, które można kupić w aptece. Są one dostępne bez konieczności posiadania e-recepty.
Warto wiedzieć, że przed zastosowaniem irygacji, powinno się umyć okolice intymne. Z irygatora powinna korzystać tylko jedna osoba.