Zatkane ucho jest jedną z częstszych przyczyn wizyty u laryngologa. Powodem problemu zdrowotnego może być korek woszczynowy lub bardziej poważniejsze dolegliwości. O czym należy wiedzieć? Kiedy udać się do lekarza?
Spis treści
Czym jest zatkane ucho?
Uczucie zatkanego ucha może być związane z wieloma przyczynami, które dotyczą ucha zewnętrznego, wewnętrznego lub środkowego. Dolegliwość może także pojawić się w przebiegu innych chorób.
Problem zdrowotny może się wydawać błahy, lecz może być uciążliwy. Problemy z uchem mogą powodować zaburzenia równowagi, a także osłabienie słuchu, a nawet dyskomfort oraz ból.
Przyczyny zatkanego ucha
Jest wiele przyczyn, które mogą powodować uczucie zatkanego ucha.
- Nagromadzenie woskowiny
- Zmiany ciśnienia
- Infekcje ucha
- Zmiany anatomiczne
- Choroby skórne
- Ciało obce
- Stosowanie niektórych leków
- Starzenie się
- Niedrożność trąbki słuchowej
- Uraz akustyczny
Celem rozpoznania przyczyny związanej z zatkanym uchem, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem.
Objawy zatkanego ucha
Oprócz uczucia zatkanego ucha, można także wystąpić utrata słuchu, a także uczucie pełności w uchu. Ponadto może być także obecny ból oraz dyskomfort.
W niektórych sytuacjach mogą pojawić się zawroty głowy oraz szumy uszne. Nie wolno także bagatelizować swędzenia oraz zmian w odbiorze dźwięku.
Diagnostyka
Lekarz przeprowadzi wywiad, a następnie wykona badanie przy użyciu otoskopu. Otoskop umożliwia ocenę kanału słuchowego oraz ocenę błony bębenkowej. W niektórych sytuacjach lekarz może zlecić także wykonanie testu słuchu oraz dodatkowych badań np. obrazowych lub testów alergicznych.
Istotne jest to, aby pacjent nie próbował samodzielnie diagnozować swoich dolegliwości, ponieważ może to doprowadzić do wystąpienia komplikacji.
Zatkane ucho – leczenie
Leczenie jest uzależnione do przyczyny, która powoduje dolegliwości związane z uchem. Najczęstszą przyczyną jest korek woszczynowy, więc leczenie polega na jego usunięciu. Lekarz może zalecić zakup odpowiednich preparatów do samodzielnego użycia lub ręcznie usunąć czop.
W leczeniu bakteryjne infekcji stosuje się miejscowe antybiotyki w postaci maści lub kropli, a niekiedy także leczenie ogólnoustrojowe.
Jeżeli zatkane ucho pojawia się incydentalnie i jest związane ze zmianami ciśnienia, to rozwiązaniem może być żucie gumy.
Materiały pomocnicze
https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/88673,uczucie-zatkanego-ucha