Medspan

Zatkane ucho – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Zatkane ucho jest jedną z częstszych przyczyn wizyty u laryngologa. Powodem problemu zdrowotnego może być korek woszczynowy lub bardziej poważniejsze dolegliwości. O czym należy wiedzieć? Kiedy udać się do lekarza?

Spis treści

Czym jest zatkane ucho?

Uczucie zatkanego ucha może być związane z wieloma przyczynami, które dotyczą ucha zewnętrznego, wewnętrznego lub środkowego. Dolegliwość może także pojawić się w przebiegu innych chorób.

Problem zdrowotny może się wydawać błahy, lecz może być uciążliwy. Problemy z uchem mogą powodować zaburzenia równowagi, a także osłabienie słuchu, a nawet dyskomfort oraz ból.

Przyczyny zatkanego ucha

Jest wiele przyczyn, które mogą powodować uczucie zatkanego ucha.

  • Nagromadzenie woskowiny
  • Zmiany ciśnienia
  • Infekcje ucha
  • Zmiany anatomiczne
  • Choroby skórne
  • Ciało obce
  • Stosowanie niektórych leków
  • Starzenie się
  • Niedrożność trąbki słuchowej
  • Uraz akustyczny

Celem rozpoznania przyczyny związanej z zatkanym uchem, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem.

Objawy zatkanego ucha

Oprócz uczucia zatkanego ucha, można także wystąpić utrata słuchu, a także uczucie pełności w uchu. Ponadto może być także obecny ból oraz dyskomfort.

W niektórych sytuacjach mogą pojawić się zawroty głowy oraz szumy uszne. Nie wolno także bagatelizować swędzenia oraz zmian w odbiorze dźwięku.

Diagnostyka

Lekarz przeprowadzi wywiad, a następnie wykona badanie przy użyciu otoskopu. Otoskop umożliwia ocenę kanału słuchowego oraz ocenę błony bębenkowej. W niektórych sytuacjach lekarz może zlecić także wykonanie testu słuchu oraz dodatkowych badań np. obrazowych lub testów alergicznych.

Istotne jest to, aby pacjent nie próbował samodzielnie diagnozować swoich dolegliwości, ponieważ może to doprowadzić do wystąpienia komplikacji.

Zatkane ucho – leczenie

Leczenie jest uzależnione do przyczyny, która powoduje dolegliwości związane z uchem. Najczęstszą przyczyną jest korek woszczynowy, więc leczenie polega na jego usunięciu. Lekarz może zalecić zakup odpowiednich preparatów do samodzielnego użycia lub ręcznie usunąć czop.

W leczeniu bakteryjne infekcji stosuje się miejscowe antybiotyki w postaci maści lub kropli, a niekiedy także leczenie ogólnoustrojowe.

Jeżeli zatkane ucho pojawia się incydentalnie i jest związane ze zmianami ciśnienia, to rozwiązaniem może być żucie gumy.

Iwankiewicz S. Otolaryngologia. PZWL
https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/88673,uczucie-zatkanego-ucha
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 10.01.2024