U seniorów jest ciężko zdiagnozować depresję, ponieważ objawy mogą przypominać inne zaburzenia związane z wiekiem np. poznawcze. Jak się przejawia depresja u seniorów?
Spis treści
Depresja u seniorów – informacje, przyczyny
Depresja u seniorów najczęściej jest diagnozowana u osób po 65 roku życia, lecz warto wiedzieć, że jest również diagnozowana u osób, które ukończyły 80 rok życia. Naukowcy twierdzą, że podatni na zachorowania są kobiety, jak również mężczyźni. Dawniej uważano, że kobiety częściej chorują.
Najczęstszą przyczyną depresji u osób starszych są problemy związane z niesamodzielnością. Kolejną wymienianą przyczyną jest śmierć współmałżonka. Ponadto także izolacja oraz zmiana stylu życia, również niekorzystanie wpływają na stan zdrowia psychicznego seniorów. Jedną z przyczyn jest także lęk związany ze zmianami w organizmie, które mogą być związane z procesem starzenia się organizmu.
Przyczyną biologiczną tzw. depresji starczej jest także choroba Alzheimera.
Objawy depresji u seniorów
Objawy najczęściej są podzielone na dwie kategorie: somatyczne oraz psychiczne. Głównym objawem psychicznym jest zaburzenie woli, czyli m.in. brak celu w życiu.
Natomiast do objawów somatycznych można zaliczyć m.in.:
- bóle brzucha,
- płaczliwość,
- zmienność nastrojów,
- zaburzenia snu,
- brak łaknienia,
- obniżona sprawność fizyczna.
Diagnostyka oraz leczenie
Depresje seniorów można zdiagnozować na podstawie wywiadu oraz przeprowadzonych testów. Senior może skorzystać z wizyty u psychiatry lub psychologa.
W leczeniu oprócz farmakoterapii oraz psychoterapii, stosuje się zajęcia związane z aktywizacją seniorów. Aktywność fizyczna jest istotnym aspektem, który może pozytywnie wpływać na stan zdrowia psychicznego u starszych osób.
Materiały pomocniczne
https://www.termedia.pl/poz/Dr-Slawomir-Murawiec-o-depresji-u-osob-starszych,35370.html