Medspan

Czy leki na depresję są dostępne bez recepty?

Coraz więcej Polaków ma problemy zdrowotne związane ze zdrowiem psychicznym. Zatem, czy są dostępne leki przeciwdepresyjne bez recepty? Jak można wspomagać zdrowie psychiczne?

Spis treści

Lek na depresje bez recepty?

W Polsce wszystkie leki przeciwdepresyjne są dostępne wyłącznie na receptę. Jest to związane z tym, że jest wiele różnych rodzajów preparatów przeciwdepresyjnych, których zastosowanie wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy medycznej. Leczenie przeciwdepresyjne powinno być włączone tylko przez lekarza psychiatrę. Zdarza się, że niekiedy lekarz rodzinny zaleci stosowanie leków na depresje, a następnie wystawi skierowanie do psychiatry celem modyfikacji leczenia.

Należy pamiętać o tym, że niekiedy leczenie wymaga włączenia kilku różnych leków przeciwdepresyjnych, ponieważ nie zawsze monoterapia jest skuteczna w leczeniu depresji.

Warto wiedzieć, że w ramach e-konsultacji lekarskiej można uzyskać e-receptę na leki przeciwdepresyjne, lecz nie należy kłamać w ankiecie medycznej, ponieważ lekarz może poprosić o przedstawienie odpowiedniej dokumentacji medycznej. Leczenie depresji na tzw. ,,własną rękę” może być bardzo szkodliwe, ze względu na to, że niektórych preparatów nie wolno łączyć ze sobą a mechanizm ich działania wymaga specjalistycznej wiedzy. Są także opracowane różne wytyczne medyczne, którymi kierują się lekarze psychiatrzy.

W aptece są dostępne suplementy diety oraz leki bez recepty, które mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia psychicznego, lecz należy pamiętać, że nie są to leki przeciwdepresyjne.

Jeżeli stosowanie leków powszechnie dostępnych oraz zmiana stylu życia, nie wpływają na poprawę kondycji psychicznej, to należy umówić się na wizytę do poradni psychiatrycznej.

Warto wiedzieć, że nie zawsze psychiatra zaleci stosowanie leków na depresje. Czasami może zalecić stosowanie psychoterapii lub spotkania psychologiem. Wszystko zależy od objawów depresji oraz przyczyn, które mogą mieć wpływ na stan zdrowia.

Domowe sposoby leczenia depresji

Przede wszystkim przed zastosowaniem domowych sposób leczenia depresji, należy udać się na konsultacje do specjalisty, który oceni stan zdrowia psychicznego.

Naturalne oraz domowe sposoby leczenia najczęściej są stosowane w ramach wspomagania leczenia farmakologicznego.

Medytacja

Badania pokazały, że medytacja jest pomocna w walce z depresją. Pomaga także w redukcji stresu oraz napięcia. Pomocną techniką jest także mindfulness, który poprawia pamięć oraz koncentracje.

Akupunktura

Akupunktura zwiększa ilość endorfin oraz serotoniny, a więc pozywanie wpływa na nastrój oraz redukuję zaburzeń lękowych a także ma działanie rozluźniające.

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają samopoczucie psychiczne, lecz także mają korzystny wpływ na organizm. Regularna aktywność fizyczna obniża poziom glikemii oraz ciśnienia tętniczego krwi.

rTMS

rTMS jest to przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, która zmniejsza objawy depresji. Jest to zabieg nieinwazyjny i często przeprowadzany przez lekarzy. W niektórych poradniach psychiatrycznych, można skorzystać z takiego zabiegu. Terapia jest prowadzona według określonych protokołów i potwierdzona w badaniach klinicznych.

Dieta

Na zdrowie psychiczne ma również wpływ dieta. Powinna być odpowiednia oraz zbilansowana. Najlepiej, aby została ułożona przez dietetyka. W leczeniu depresji należy w diecie uwzględnić produkty, które m.in. zawierają kwas omega 3, serotoninę, tryptofan oraz witaminy z grupy B.

Sen

Należy także nie zapominać o optymalnej ilości godzin snu, a także aby był on efektywny. Niedobór snu może powodować rozdrażnienie, zmniejszenie koncentracji a także apatię. Warto wiedzieć, że sen zmniejsza objawy depresji.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 22.03.2023