Stres jest nieodłącznym elementem życia wielu osób. Zazwyczaj jest on związany z problemami dnia codziennego, lecz niewiele osób wie, że istnieje tzw. stres empatyczny, który różni się od stresu związanego z problemami.
Na czym polega stres empatyczny?
Stres empatyczny to inaczej stres, którym można się ,,zarazić”. Stres zazwyczaj jest związany z osobistymi problemami, lecz badania pokazują, że obserwowanie sytuacji stresowych u innej osoby, może prowadzić do zwiększonego wydzielania kortyzolu. Kortyzol jest inaczej nazywany hormonem stresu. Stres empatyczny jest reakcją organizmu na sytuacje stresowe, które występują u bliskich osób, lecz zdarza się także jego odczuwanie w sytuacji w której stres towarzyszy także osobie nieznajomej.
Podobna reakcja może wystąpić w sytuacji ziewania, a także zmęczenia. Warto wiedzieć, że za stres empatyczny i podobne reakcje, odpowiedzialne są neurony lustrzane. Komórki w mózgu są pobudzane w sytuacji obserwacji czynności wykonującej przez inną osobę. Następnie dochodzi do aktywacji neuronów lustrzanych, które mogą powielić wykonywaną czynność.
Reakcja opisana powyżej także może być aktywowana w sytuacji zagrożenia, a także u zwierząt. Stres empatyczny może mieć negatywne skutki dla organizmu.
Materiały pomocnicze
https://www.dw.com/pl/nadmiar-empatii-i-wsp%C3%B3%C5%82czucia-mo%C5%BCe-zako%C5%84czy%C4%87-si%C4%99-chorob%C4%85/a-41064073
https://pro-psyche.pl/za-duzo-empatii-moze-szkodzic/