Medspan

Jak stres wpływa na organizm?

Stres jest naturalną reakcją organizmu, której celem jest chronienie nas w sytuacji zagrożenia, przygotowując do jak najszybszej reakcji. Jednak kiedy mamy do czynienia z przewlekłym stresem, może być wyczerpujący i szkodliwy dla zdrowia. Jak stres wpływ na organizm? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Polecamy – „Jakie są sposoby na obniżenie złego cholesterolu?

Czym jest stres i jakie są jego objawy?

Stres pozytywny jest naturalnym, fizycznym stanem, gdy wymagana jest natychmiastowa reakcja okolicznościach, które mogą potencjalnie zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu. Można wówczas zaobserwować kołatanie serca, przyspieszony oddech, a do mięśni dostarczana jest większa ilość tlenu. Jeśli jednak stres utrzymuje się dłużej i zaczyna być codziennością, warto poszukać przyczyny i postarać się temu zapobiec. W większości przypadków nie zwracamy uwagi na negatywny stres. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie są jego objawy, co może pomóc w skutecznym radzeniu sobie i zarządzaniu nim. Objawy stresu to najczęściej:
 • problemy z pamięcią,
 • problemy z koncentracją,
 • uczucie niepokoju,
 • wahania nastroju,
 • poczucie smutku,
 • biegunka lub zaparcia,
 • bóle głowy,
 • wzrost ciśnienia krwi
 • ból w klatce piersiowej,
 • spadek libido
 • częstsze infekcje,
 • brak apetytu,
 • zbyt mała lub zbyt duża ilość snu,
 • rozdrażnienie.
Objawy stresu są bardzo zróżnicowane i zależne od organizmu danej osoby. W każdym przypadku jednak długotrwały stres będzie miał negatywne konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia.

Etapy i rodzaje stresu, a reakcja organizmu

Istnieją 3 główne etapy stresu:
 1. Faza alarmowa — to natychmiastowa reakcja na niebezpieczną lub trudną sytuację. W tym momencie można zaobserwować przyspieszone bicie serca, zwiększa się poziom kortyzolu, a organizm otrzymuje energetyczny zastrzyk adrenaliny.
 2. Faza oporu — po pierwszej ekspozycji na stres organizm musi się zrelaksować i wrócić do poprzedniego stanu. Jeśli jednak nie przezwyciężymy sytuacji, która generuje stres, organizm pozostaje czujny i przyzwyczaja się do tego stanu.
 3. Faza wyczerpania, czyli negatywny stres. Na tym etapie staje się on chroniczny, a organizmowi coraz trudniej jest sobie z nim poradzić. Jego wpływ jest odczuwalny zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie poprzez różne reakcje.

Faza wyczerpania — negatywne skutki stresu

Wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, jakie wywołuje silny stres to:
 • ogólne wyczerpanie,
 • depresja,
 • stany lękowe,
 • zaburzenia nerwicowe
 • osłabiony układ odpornościowy,
 • zwiększone ryzyko zawału serca,
 • ryzyko zachorowania na nowotwór.
Choć czynniki stresowe w naszym życiu są zupełnie naturalne i nie zawsze mamy na nie wpływ, możemy spróbować ograniczyć ich negatywny wpływ na zdrowie.

Przewlekły stres — jak sobie radzić?

Skutki stresu i jego wpływ na zdrowie, mogą się różnić w zależności od osoby i nie ma jednej, najskuteczniejszej metody radzenia sobie z nim. Warto jednak poznać kilka sposobów, by zmniejszyć stres i nauczyć się skutecznie nim zarządzać. Najlepsze byłoby unikanie sytuacji stresowych, co w dłuższej perspektywie przyniosłoby wiele korzyści dla organizmu. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto opracować swój indywidualny plan, by chociaż zminimalizować negatywne skutki.

Aktywność fizyczna — najlepszy sposób na stres

Ćwiczenia regulują procesy fizjologiczne, pomagając radzić sobie ze stresem i lękiem. Okazuje się, że osoby, które regularnie uprawiają sport, lepiej reagują na pierwszą fazę stresu, przez co nie odbija się to tak negatywnie na ich ogólnym samopoczuciu. Podczas ćwiczeń organizm uwalnia endorfiny, które są naturalnymi lekami przeciwbólowymi wytwarzanymi przez nasz organizm i mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Dodatkowo hormony stresu stają się mniej aktywne, przez co organizm wytwarza mniej kortyzolu. Ćwiczenia ułatwiają też zasypianie, dzięki czemu ciało i umysł zyskują więcej odpoczynku. To również przyczynia się do mniejszego wpływu stresu na układ nerwowy i szeroko pojęte zdrowie. Wystarczą nawet rutynowe ćwiczenia, takie jak spacery, taniec lub jazda na rowerze, które w dłuższej perspektywie dadzą Ci wiele korzyści i ograniczą skutki tego zjawiska.

Joga i medytacja, a zdrowie człowieka

Niewiele ćwiczeń jest tak skutecznych jak joga w kwestii radzenia sobie ze stresem. Oprócz korzyści płynących z samych ćwiczeń okazuje się, że joga może działać antydepresyjnie, uspokajająco oraz odprężająco na umysł. Sprzyja też koncentracji, co pomaga mentalnie odseparować się od przyczyny stresu. Medytacja natomiast pomaga zrelaksować zarówno ciało, jak i umysł. Skupienie się na oddechu lub otoczeniu pozwoli Ci chociaż na chwilę odwrócić uwagę od problemu, który jest przyczyną stresu.

Dotyczy Cię stres negatywny? Porozmawiaj z bliską osobą!

Jeśli doświadczasz negatywnego stresu, który wpływa na Twoje życie i samopoczucie, warto spróbować się otworzyć i porozmawiać z bliską osobą. Dzielenie się swoimi uczuciami, myślami i obawami może pomóc w radzeniu sobie ze stresem oraz przyczynić się do zrozumienia jego źródła. Rodzina czy przyjaciele, mogą nie tylko oferować wsparcie emocjonalne, ale również pomóc w poszukiwaniu praktycznych rozwiązań problemów.

Skutki stresu i jego rola w życiu człowieka — podsumowanie

Jeśli tradycyjne metody radzenia sobie ze stresem nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy specjalistów. Może być to zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta czy psychiatra. Eksperci w dziedzinie zdrowia psychicznego mogą zaoferować wsparcie i długoterminowe rozwiązania, które pozwolą Ci zadbać o swoje zdrowie i zminimalizować wpływ stresu. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie specjalistycznej terapii lub leczenia farmakologicznego, które zaleci wykwalifikowany specjalista.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 12.05.2023

Polecane wpisy na blogu: