Medspan

Biegunka ze stresu – co należy wiedzieć?

Biegunka ze stresu (biegunka stresowa) jest problematyczną dolegliwością zdrowotną, ze względu na rozwolnienie, które może towarzyszyć w sytuacjach stresowych. Poznaj zalezności biegunka a stres.

Stres wpływa na nasz organizm w tym na działanie układu pokarmowego. Stres, złość, a także lęk pobudzają układ współczulny, który ma przygotować do walki lub ucieczki, a więc mobilizuje organizm. Krew zaczyna szybciej krąży, serce przyspiesza, ciśnienie się podnosi a mięśnie napinają, tak zaczyna się biegunka z nerwów (biegunka stresowa)

Biegunka, która pojawia się w sytuacjach stresowych jest sygnałem, aby skorzystać z pomocy specjalisty np. psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry. Ten rodzaj dolegliwości jest zazwyczaj leczony w ramach psychoterapii lub stosując farmakoterapię np. leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe.

Przewlekły stres ma bardzo negatywny wpływ na organizm. Zarówno w kwestiach somatycznych, jak również psychicznych, dlatego nie należy lekceważyć tego problemu.

Stres biegunka na tle nerwowym – co można zrobić?

Dolegliwości związane z biegunką na tle nerwową mogą być zmniejszone poprzez stosowanie technik relaksacyjnych, nauki radzenia sobie ze stresem, medytacji, czy w ramach psychoterapii. Należy dbać o komfort psychiczny na który wpływ ma wiele czynników jak np. odpowiednia długość oraz efektywność snu, zdrowa dieta, czas wolny.

Należy pamiętać o tym, że biegunka na tle psychicznym może się pogłębiać i występować coraz częściej, doprowadzając nawet do powstania fobii społecznego, dlatego należy zadbać o zdrowie psychiczne.  

Leki na biegunkę stosuje się w ramach leczenia biegunki. Większość z nich jest dostępna bez recepty, lecz zazwyczaj pomagają one w sytuacji w której biegunka jest wywołana wirusami lub bakteriami.

 

 


Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 29.08.2022