Medspan

Leki na biegunkę – co można stosować?

Przede wszystkim w leczeniu biegunki należy przestrzegać diety lekkostrawnej oraz nawadniać organizm. Ponadto należy zadbać o odpowiednią gospodarkę elektrolitową, więc można skorzystać z gotowych preparatów dostępnych bez recepty np. Orsalit, Gastrolit, które zawierają składniki mineralne.

Zaleca się także stosowanie priobiotyków (np. Dicoflor, Enterol, Sanprobi, Trilac), zwłaszcza w biegunce poantybiotykowej, ponieważ priobiotyki mają na celu odbudowę flory bakteryjnej jelit.

Dieta w biegunce jest istotnym aspektem. Warto sprawdzić co można jeść, a czego nie powinno się spożywać. 

Węgiel aktywny na biegunkę

Od wielu lat bardzo przydatnym lekiem jest węgiel aktywny czyli tzw. węgiel leczniczy. Jego działanie polega na wiązaniu toksyn, bakterii oraz innych czynników szkodliwych, które zwiększają perystaltykę jelit oraz powodują zwiększanie przenikania wody do jelit, a w konsekwencji – rozwolnienie. Węgiel na biegunkę jest dostępny bez recepty.

Ponadto można także zastosować lekkie leki przeciwbiegunkowe np. Stoperan, Imodium, Laremid, Smecta. Ponadto Nifuroksazyd Hasco jest także lekiem stosowanym w leczeniu biegunki, która jest wywołana przez bakterie. Lek jest również dostępny bez recepty.

Można także stosować herbatki ziołowe np. rumiankową lub z zawartością mięty.

Jeżeli biegunka trwa kilkanaście dni, to należy skorzystać z porad lekarza.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 29.08.2022

Polecane wpisy na blogu: