Kawa jest popularnym napojem wśród Polaków, lecz niewiele osób ma świadomość, że może ona również powodować ból głowy. Kiedy występuje ból głowy związany z kawą?
Ból głowy związany z kawą może wystąpić w dwóch sytuacjach. Może być związany z wypiciem zbyt dużej ilości kofeiny lub z odstawieniem kofeiny. Ból głowy po odstawieniu kofeiny może trwać nawet przez kilka tygodni. Zazwyczaj jest to rodzaj pulsującego bólu, który jest zlokalizowany w okolicach skroni.
Odstawienie kofeiny może także powodować problemy z koncentracją, zmęczenie oraz znużenie. Warto wiedzieć, że kofeina jest także zawarta w herbacie. Kofeinowy ból głowy najczęściej występuje po 12-24 godzinach od ostatniej dawki kofeiny.
Celem odstawienia kofeiny, należy stopniowo redukować ilość spożywanej kofeiny, aby zmniejszyć ryzyko występowania nieprzyjemnych dolegliwości związanych z odstawieniem kofeiny.
Jeżeli dolegliwości są bardzo dokuczliwe i jest pewność, że jest to związane z kofeiną, to należy wypić napój zawierający kofeinę np. herbatę lub zjeść gorzką czekoladę (często zawiera kofeinę).
Można także zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Warto wiedzieć, że niektóre leki mogą także powodować ból z odbicia. Zazwyczaj dotyczy to leków, które są stosowane w leczeniu migreny.
Niektóre badania również wskazują, że należy spożyć dodatkowe płyny lub napić się kawy bezkofeinowej. Ponadto zaleca się także odpowiednią higienę snu, a także spacer.
Materiały pomocnicze
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/neurologia/sposoby-na-bol-glowy-po-kawie-co-robic-gdy-po-kawie-boli-glowa-aa-EWBd-dUgG-Djwn.html