Medspan

Ból głowy po kawie – co warto wiedzieć?

Kawa jest popularnym napojem wśród Polaków, lecz niewiele osób ma świadomość, że może ona również powodować ból głowy. Kiedy występuje ból głowy związany z kawą?

Ból głowy związany z kawą może wystąpić w dwóch sytuacjach. Może być związany z wypiciem zbyt dużej ilości kofeiny lub z odstawieniem kofeiny. Ból głowy po odstawieniu kofeiny może trwać nawet przez kilka tygodni. Zazwyczaj jest to rodzaj pulsującego bólu, który jest zlokalizowany w okolicach skroni.

Odstawienie kofeiny może także powodować problemy z koncentracją, zmęczenie oraz znużenie. Warto wiedzieć, że kofeina jest także zawarta w herbacie. Kofeinowy ból głowy najczęściej występuje po 12-24 godzinach od ostatniej dawki kofeiny.

Celem odstawienia kofeiny, należy stopniowo redukować ilość spożywanej kofeiny, aby zmniejszyć ryzyko występowania nieprzyjemnych dolegliwości związanych z odstawieniem kofeiny.

Jeżeli dolegliwości są bardzo dokuczliwe i jest pewność, że jest to związane z kofeiną, to należy wypić napój zawierający kofeinę np. herbatę lub zjeść gorzką czekoladę (często zawiera kofeinę).

Można także zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Warto wiedzieć, że niektóre leki mogą także powodować ból z odbicia. Zazwyczaj dotyczy to leków, które są stosowane w leczeniu migreny.

Niektóre badania również wskazują, że należy spożyć dodatkowe płyny lub napić się kawy bezkofeinowej. Ponadto zaleca się także odpowiednią higienę snu, a także spacer.

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,kofeinowy-bol-glowy–skad-sie-bierze-i-jak-sie-go-pozbyc-,artykul,04321498.html
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/neurologia/sposoby-na-bol-glowy-po-kawie-co-robic-gdy-po-kawie-boli-glowa-aa-EWBd-dUgG-Djwn.html
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 21.02.2024