Medspan

Bieganie w upale – o czym należy pamiętać?

Mimo wysokich temperatur powietrza na ulicach można zaobserwować osoby, które biegają. Aktywność fizyczna jest dla wielu nieodłącznym elementem życia, więc nawet nieodpowiednia pogoda nie jest czynnikiem, który powstrzyma przed aktywnością fizyczną. O czym należy pamiętać, biegając w trakcie upałów?

Bieganie – przydatne informacje

Bieganie jest popularną aktywnością fizyczną, ponieważ biegać można o każdej porze i w ramach indywidualnych potrzeb. Nie trzeba umawiać się na godzinę z trenerem, czy pójść do pobliskiej siłowni. Wystarczy wyjść na zewnątrz, aby pobiegać. Warto wiedzieć, że bieganie poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie, a także wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne.

Należy pamiętać o tym, żeby odpowiednio się przygotować do biegania. Warto wykonać rozgrzewkę, a także dobrze dobrać obuwie sportowe oraz ubranie. Nawierzchnia po której się biega również nie jest obojętna.

Biegając w upale należy przede wszystkim pamiętać o ubiorze oraz nawodnieniu. Nie należy zakładać odzieży w ciemnych kolorach, ponieważ szybciej może doprowadzić o przegrzania organizmu a w konsekwencji do udaru. Ubrania powinny być w kolorach jasny. Zbyt duże przegrzanie organizmu jest niekorzystne. Należy także pamiętać o nakryciu głowy, zakładając czapeczkę z daszkiem.

W trakcie upałów należy regularnie pić wodę oraz elektrolity. Im większa temperatura, tym można szybciej się odwonić i doprowadzić do niekorzystnych powikłań zdrowotnych. Należy także zadbać o odsłoniętą część skóry, poprzez zastosowanie kremu z filtrem.

Nie powinno się wykonywać treningu w momencie w którym jest największa temperatura, więc warto odpowiednio zaplanować plan dnia. W sytuacji w której panuje większa temperatura na zewnątrz, trening powinien być mniej intensywny.

Należy pamiętać o tym, że mogą być przeciwwskazania zdrowotne do uprawnia aktywności w trakcie upałów. Lekceważąc podstawowe zasady biegania w upale, można doprowadzić nawet do utraty przytomności, a także śmierci.

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,biegasz-w-czasie-upalow–uwazaj-na-te-proste-bledy–moga-ci-zaszkodzic,artykul,43600553.html
https://www.decathlon.pl/c/htc/bieganie-w-upale-wskazowki-na-bezpieczny-trening_2cc19640-d1b6-4bd3-846a-022edaaacc82
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 03.07.2024