Medspan

Holiday heart syndrome – co to jest?

Lekarze obserwują zwiększoną ilość pacjentów z zaburzeniami pracy serca, którzy zgłaszają się z dolegliwościami w okresie świąt Bożego Narodzenia. Czym jest Holiday heart syndrome?

Holiday heart syndrome – co warto wiedzieć?

Lekarze zauważyli, że w okresie świąt Bożego Narodzenia zgłasza się do szpitali więcej pacjentów, którzy mają problemy kardiologiczne. Zjawisko zwłaszcza dotyka młode osoby, które nie miały problemów ze sercem.

Najczęstsze objawy związane ze syndromem to m.in.:

  • mdłości,
  • kołatanie serca,
  • zawroty głowy,
  • ból w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • zmęczenie,
  • osłabienie.

Zazwyczaj przyczyną wymienionych objawów jest migotanie przedsionków, które często występuje u osób starszych. Lekarze uważają, że to alkohol powoduje objawy związane ze syndromem.

Alkohol niekorzystnie wpływa na serce oraz inne narządy. Zakłóca on przewodnictwo nerwowe w sercu. Ponadto może także zwiększać uwalnianie adrenaliny, która może zmieniać rytm serca powodując arytmie serca.

Holiday heart syndrome ma także związek ze stresem. Nerwowość, która panuje wokół świąt Bożego Narodzenia może także negatywnie wpływać na prace serca i zwiększa ryzyko wystąpienia arytmii.

Jak się chronić?

Należy zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu. Zadbać o odpowiednią ilość godzin snu, a także jeść z umiarem. Warto także zaplanować wszelkie przygotowania odpowiednio wcześnie. Prezenty można kupić kilkanaście dni przed świętami. Ponadto można także poprosić rodzinę o pomoc w przygotowaniach świątecznych.   

W okresie około świątecznym nie można także zapominać o aktywności fizycznej, a sytuacje, które mogą być stresujące – przełożyć na inny termin.

http://pimr.pl/index.php/wydawnictwa/2021-vol-17-no-4/holiday-heart-syndrome-wplyw-alkoholu-na-rytm-serca#
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 22.12.2023