Medspan

Czym jest stan przedzawałowy?

Stan przedzawałowy to inaczej nazwana niestabilna dławica piersiowa, czyli choroba związana z niedokrwieniem serca. Stan ten powoduje, że serca otrzymuje mniejszą ilość krwi, powodując zaburzenia pracy serca. Jak się objawia stan przedzawałowy? Jakie jest jego leczenie?

Spis treści

Stan przedzawałowy – co to jest?

Stan przedzawałowy może zwiastować niebezpieczne zmiany w komórkach mięśnia sercowego. Bez odpowiedniego leczenia, może doprowadzić do ich obumierania, a w efekcie do martwicy, która może doprowadzić do wystąpienia zawału serca. Niekiedy jest trudno rozróżnić, czy doszło do zaostrzenia choroby, czy też wystąpił zawał.

Objawy stanu przedzawałowego

Warto wiedzieć, że najczęściej objawy pojawiają się podczas aktywności fizycznej. Może się pojawić ból w środkowej lub lewej części klatki piersiowej, który może mieć charakter ściskający, piekący, a także dławiący. Pacjent może mieć uczucie napierania na klatkę piersiową oraz mostek. Dolegliwości mogą promieniować do lewego barku, żuchwy, a także do palców lewej kończyny górnej.

Niekiedy mogą się także pojawić nudności, zmęczenie, złe samopoczucie oraz nadmierna potliwość. U kobiet dolegliwości mogą być niecharakterystyczne i mogą być związane z dolegliwościami żołądkowo – jelitowymi, które mogą przypominać miesiączkę lub ciąże.

Zazwyczaj podczas wykonania badania EKG – nie ma widocznych zmian, lecz należy pamiętać, że jeżeli dolegliwości bólowe w klatce piersiowej utrzymują się powyżej 20 minut i są ostre, a także ból ma charakter duszący oraz przytłaczający – należy skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.

Dolegliwości bólowe najczęściej ustępują w spoczynku oraz trwają mniej niż dwadzieścia minut.

Niektórzy pacjenci stosują nitroglicerynę pod język, więc jeżeli po zastosowaniu leku – dolegliwości nie ustąpią, to mogę one wskazywać na zawał.

Jakie mogą być przyczyny stanu przedzawałowego?

Przyczyny mogą być zróżnicowane ze względu na wiek. Zazwyczaj stan przedzawałowy oraz zawał serca nie występuje u osób młodych, którzy prowadzący aktywny tryb życia oraz stosują zdrową dietę. Dolegliwości mogą pojawić się w związku z nadczynnością tarczycy, a także zaburzeniem gospodarki lipidowej. Ponadto jedną z przyczyn, może być także choroba Kawaski.

Siedzący tryb życia, otyłość oraz niewielka ilość ruchu są czynnikami, które predysponują do wystąpienia stanu przedzawałowego.

Jak leczyć stan przedzawałowy?

Leczenie stanu przedzawałowego polega głównie na profilaktyce, czyli dbaniu o swoje zdrowie. Należy zmienić nawyki żywieniowe – stosując odpowiednią dietę, ponieważ ma ona ogromny wpływ na zdrowie. Należy ograniczyć produkty, które zawierają duże ilości soli oraz tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. W diecie powinny znaleźć się warzywa oraz owoce, a także ryby.

Warto także pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, która powinna być dostosowana do możliwości oraz kondycji organizmu.

W leczeniu stosuje się także leki, które mają na celu rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz regulujących ciśnienie krwi tętniczej. W niektórych przypadkach może być wymagane przeprowadzenie zabiegu, czyli wykonanie angioplastyki lub wszczepienie bypassów.  

A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2021-2022, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Warszawa
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 03.09.2023