Medspan

Ból jajnika – przyczyny, leczenie

Ból jajnika może być dolegliwością, która jest odczuwana przez kobiety. Ból może występować w prawym lub lewym podbrzuszu. Czy ból jajnika jest groźną dolegliwością? Co należy wiedzieć na temat dolegliwości bólowych?

Spis treści

Przyczyny bólu jajnika

Ból jajnika może być związany z różnymi dolegliwościami, lecz także może być związany z fizjologią organizmu kobiety. Może mieć charakter przeszywający, kłujący a także rozpierający. Oprócz dolegliwości bólowych podbrzusza może także wystąpić m.in. gorączka, upławy, parcie na mocz, świąd okolic intymnych.

Ból może także promieniować do różnych okolic ciała.

Niektóre przyczyny, które mogą wywołać dolegliwości bólowe jajników to m.in.:

  • nieodpowiednia pozycja seksualna,
  • owulacja,
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego,
  • stres.

Fizjologiczny ból powinien ustąpić samoistnie, lecz jeżeli dolegliwości się utrzymują, to należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o toczącym się procesie chorobowym.

Przyczyny patologiczne to m.in.:

  • torbiel jajnika,
  • nowotwór jajnika,
  • viąża pozamaciczna,
  • zapalenie przydatków,
  • endometrioza,
  • nadżerka.

Diagnostyka

Diagnostykę powinien przeprowadzić lekarz ginekolog podczas stacjonarnej konsultacji lekarskiej. Wykona badanie fizykalne, jak również może zlecić wykonanie badania USG dopochwowego, a czasami także przez powłoki brzuszne.

Ponadto może także zlecić wykonanie dodatkowych badań np. z krwi, czy moczu.

W niektórych sytuacjach może być konieczne przeprowadzenia zabiegu operacyjnego – laparoskopii zwiadowczej celem oceny poszczególnych narządów.

Ból jajnika – leczenie

Leczenie dolegliwości bólowych związanych z jajnikiem jest ustalone indywidualnie na podstawie występujących objawów oraz możliwych przyczyny występowania dolegliwości. Stosuje się leki przeciwbólowe, a także antybiotyki (np. w sytuacji zapalenia przydatków). Jeżeli jest to ból związany z okresem oraz PMS, to stosuje się także leki rozkurczowe.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 07.04.2023