Chlamydiowe zapalenie spojówek jest wywołane przez chlamydie, która jest bakterią wewnątrzkomórkową. Można wyróżnić dwa typy zapalenia, lecz w Polsce występuje tzw. wtrętowe zapalenie spojówek. Co warto wiedzieć? Jak przebiega choroba i jakie jest leczenie?
Spis treści
Czym jest chlamydiowe zapalenie spojówek?
Jest to zapalenie spojówek, które jest spowodowane chlamydią. Zapalenie występuje najczęściej u osób młodych i do jego powstania dochodzi poprzez drogę płciową lub poprzez przeniesienie bakterii z własnych narządów tzw. samozakażenie.
Na innych kontynentach jest także obecny inny typ tzw. jaglica, która nie występuje w Polsce od ponad 50 lat. Jaglica powoduje ślepotę. Chlamydiowe zapalenie spojówek jest bardzo rzadko spotykaną chorobą w Polsce.
Należy pamiętać o tym, że zachorować może także noworodek podczas porodu w sytuacji w której matka jest zakażona.
Jakie są objawy?
Głównym i charakterystycznym objawem jest śluzowo-ropna wydzielina oraz przewlekły a także nawracający przebieg zapalenia. Jest także obecny odczyn grudkowy. Zapalenie najczęściej dotyczy jednego oka. Powieki mogą być obrzmiałe, a przyuszne węzły chłonne powiększone.
Warto wiedzieć, że chlamydiowe zapalenie spojówek może mieć przebieg przewlekły, trwający nawet kilka lat i przebiegający z okresami zaostrzeń oraz remisji. Choroba może także doprowadzić do pogorszenia ostrości wzroku.
Objawami towarzyszącymi jest najczęściej zapalenie pochwy oraz szyjki macicy a u mężczyzn zapalenie cewki moczowej, które często może przebiegać bezobjawowo.
Diagnostyka oraz leczenie
Leczeniem zajmuje się okulista a rozpoznanie jest często postawione na podstawie wywiadu medycznego oraz badania oka. W ramach potwierdzenia diagnozy, lekarz może zalecić m.in. wykonanie badania cytologicznego – wymazu ze spojówki.
Zazwyczaj choroba jest związana ze zakażeniem ogólnoustrojowym, więc leczenie powinno zacząć się od stosowania doustnych antybiotyków. Najczęściej jest stosowana azytromycyna. Miejscowo można stosować krople z zawartością antybiotyku.
Badanie w kierunku chlamydii powinien wykonać także partner/partnerka, ponieważ jest to choroba przenoszona droga płciową. Warto wiedzieć, że chlamydia jest choroba, którą można wyleczyć. Jeżeli leczenie zostało rozpoczęte na wczesnym etapie, to ryzyko wystąpienia powikłań jest mniejsze.
Materiały pomocnicze
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/83655,chlamydiowe-zapalenie-spojowek-wtretowe-zapalenie-spojowek