Medspan

Chlamydiowe zapalenie spojówek – przyczyny, leczenie

Chlamydiowe zapalenie spojówek jest wywołane przez chlamydie, która jest bakterią wewnątrzkomórkową. Można wyróżnić dwa typy zapalenia, lecz w Polsce występuje tzw. wtrętowe zapalenie spojówek. Co warto wiedzieć? Jak przebiega choroba i jakie jest leczenie?

Spis treści

Czym jest chlamydiowe zapalenie spojówek?

Jest to zapalenie spojówek, które jest spowodowane chlamydią. Zapalenie występuje najczęściej u osób młodych i do jego powstania dochodzi poprzez drogę płciową lub poprzez przeniesienie bakterii z własnych narządów tzw. samozakażenie.

Na innych kontynentach jest także obecny inny typ tzw. jaglica, która nie występuje w Polsce od ponad 50 lat. Jaglica powoduje ślepotę. Chlamydiowe zapalenie spojówek jest bardzo rzadko spotykaną chorobą w Polsce.

Należy pamiętać o tym, że zachorować może także noworodek podczas porodu w sytuacji w której matka jest zakażona.

Jakie są objawy?

Głównym i charakterystycznym objawem jest śluzowo-ropna wydzielina oraz przewlekły a także nawracający przebieg zapalenia. Jest także obecny odczyn grudkowy. Zapalenie najczęściej dotyczy jednego oka. Powieki mogą być obrzmiałe, a przyuszne węzły chłonne powiększone.

Warto wiedzieć, że chlamydiowe zapalenie spojówek może mieć przebieg przewlekły, trwający nawet kilka lat i przebiegający z okresami zaostrzeń oraz remisji. Choroba może także doprowadzić do pogorszenia ostrości wzroku.

Objawami towarzyszącymi jest najczęściej zapalenie pochwy oraz szyjki macicy a u mężczyzn zapalenie cewki moczowej, które często może przebiegać bezobjawowo.

Diagnostyka oraz leczenie

Leczeniem zajmuje się okulista a rozpoznanie jest często postawione na podstawie wywiadu medycznego oraz badania oka. W ramach potwierdzenia diagnozy, lekarz może zalecić m.in. wykonanie badania cytologicznego – wymazu ze spojówki.

Zazwyczaj choroba jest związana ze zakażeniem ogólnoustrojowym, więc leczenie powinno zacząć się od stosowania doustnych antybiotyków. Najczęściej jest stosowana azytromycyna. Miejscowo można stosować krople z zawartością antybiotyku.

Badanie w kierunku chlamydii powinien wykonać także partner/partnerka, ponieważ jest to choroba przenoszona droga płciową. Warto wiedzieć, że chlamydia jest choroba, którą można wyleczyć. Jeżeli leczenie zostało rozpoczęte na wczesnym etapie, to ryzyko wystąpienia powikłań jest mniejsze.

Magdalena Frej-Mądrzak, Dorota Teryks-Wołyniec, Agnieszka Jama-Kmiecik, Jolanta Sarowska, Grażyna Gościniak, Irena Choroszy-Król, Zakażenia układu moczowo-płciowego oraz spojówek Chlamydia trachomatis u dorosłych i dzieci w latach 2012–2013, Family Medicine & Primary Care Review 2014
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/83655,chlamydiowe-zapalenie-spojowek-wtretowe-zapalenie-spojowek
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 01.07.2024