Medspan

Choroba Wilsona – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Choroba Wilsona jest chorobą uwarunkowaną genetycznie i ma związek z metabolizmem miedzi, która nadmiernie gromadzi się w organizmie. Jakie są objawy? Na czym polega diagnostyka oraz leczenie choroby Wilsona?

Spis treści

Czym jest choroba Wilsona?

Choroba Wilsona jest uwarunkowana genetycznie. Z powodu mutacji genu ATP7B dochodzi do kumulowania się miedzi w organizmie. Gen ten jest odpowiedzialny m.in. za metabolizm miedzi. Choroba polega na tym, że nadmiar miedzi, która jest wchłonięta z przewodu pokarmowego, nie jest wydalana przez wątrobę. Zgromadzony metal ma toksyczne działanie na wątrobę i doprowadza do jej uszkodzenia. Po pewnym okresie czasu, wątroba nie jest w stanie wchłaniać więcej miedzi, więc dochodzi do uwalniania metalu do krwiobiegu. Uwolniona miedź działa na nerki, układ nerwowy oraz złogi mogą się odkładać w rogówce oczu. Rzadziej można zaobserwować uszkodzenie serca, zmiany kostne, stany zapalne stawów oraz uszkodzenie gruczołów wewnętrzne wydzielania.

Warto wiedzieć, że gromadzenie metalu zaczyna się od urodzenia, lecz objawy zazwyczaj pojawiają się dopiero w czasie dojrzewania.

Objawy

Objawy zazwyczaj nie są widoczne przed szóstym rokiem życia. Zazwyczaj pojawiają się w okresie dojrzewania, lecz także może dojść do manifestacji w znacznie późniejszym okresie życia.

W postaci wątrobowej może dojść do różnych dolegliwości. Może się pojawić bezobjawowe podwyższenie enzymów wątrobowych, a także zapalenie wątroby, stłuszczenie oraz marskość. Zazwyczaj to objawy neurologiczne są pierwszymi objawami, które mogą wskazywać na chorobę Wilsona. Objawy związane z układem nerwowym mogą przypominać chorobę Parkinsona tj. drżenie, sztywność mięśni, ślinienie, utrudnione połykanie oraz mimowolne skurcze mięśni.

Zaburzenia psychiczne mogą występować w postaci nerwicy, schizofrenii oraz zaburzeń maniakalno- depresyjnych. Natomiast objawy związane z nerkami przebiegają m.in. z białkomoczem, kamicą nerek oraz krwinkomoczem. Ponadto mogą być także zmiany związane z niedoczynnością tarczycy oraz przytarczyc, poronienia, zaburzenia miesiączkowania, kardiomiopatia, a także problemy z układem kostno-stawowym.

Diagnostyka choroby Wilsona

Osoby, które mają problemy zdrowotne powinny udać się na konsultacje do lekarza pierwszego kontaktu. Po zebraniu wywiadu, lekarz może zalecić wizytę u specjalisty. W diagnostyce wykonuje się badania laboratoryjne, które mają na celu ocenę metabolizm miedzi. Ponadto wykonuje się także analizę genetyczną, a także ocenia się obecność złogów miedzi w rogówce.

Leczenie

Leczenie choroby Wilsona polega na usunięcie miedzi. Można stosować metody, które mają na celu eliminacje miedzi oraz zahamowanie wchłaniania.

Leczenie farmakologiczne jest głównym sposobem leczenia choroby. W pierwszym etapie zazwyczaj dąży się do obniżenia stężenie miedzi w organizmie. W drugim etapie należy podtrzymać niskie stężenie. W leczeniu stosuje się m.in. trietylenotetraminę oraz penicylaminę.

W leczeniu stosuje się także dietę, która ma na celu ograniczenie spożywania produktów, które są bogate w miedź.

Leczenie należy kontynuować przez całe życie, a leki mogą powodować nieprzyjemne działania niepożądane. Wyjątkiem mogą być osoby, które są po przeszczepie wątroby.

Interna Szczeklika 2017, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2017
https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/50963,choroba-wilsona
https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.7.8.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 22.02.2024