Wiele kobiet zastanawia się, czy w trakcie menopauzy może dojść do zapłodnienia? Co warto wiedzieć na temat klimakterium i kiedy udać się na wizytę do ginekologa?
Ciąża a menopauza
W trakcie menopauzy, kobieta nie może zajść w ciąże, ponieważ funkcja jajników jest już wygaszona. Natomiast do zapłodnienia może dojść w tzw. okresie przedmenopauzalnym, który często kobiety mylą z menopauzą, ze względu na wstępujące dolegliwości.
Przed wystąpieniem klimakterium, okres może być bardzo nieregularny i krwawienie może nawet nie występować przez kilka miesięcy. Kobiety w tym czasie często myślą, że mają menopauzę, dlatego decydują się odstawić tabletki antykoncepcyjne lub inne metody antykoncepcji. W tym czasie dochodzi do wielu nieplanowanych ciąż, które zazwyczaj są ciążami wysokiego ryzyka ze względu na m.in. wiek kobiety.
Kiedy występuje klimakterium?
Klimakterium charakteryzuje się ustaniem miesiączkowania i występuje jeżeli kobieta nie miała okresu przez dwanaście miesięcy. Jest to czas w którym dochodzi do ustania aktywności jajników, spada poziom estrogenu we krwi oraz mogą wystąpić objawy związane z menopauzą (m.in. uderzenia gorąca, wahania nastroju).
Warto wiedzieć, że można wykonać domowe testy, które badają stężenie hormonu FSH. W menopauzie stężenie tego hormonu będzie wyższe, niż u kobiet, które są w wieku rozrodczym.
Zanim kobieta będzie chciała zrezygnować z antykoncepcji, to powinna skonsultować się z ginekologiem, który potwierdzi występowanie menopauzy.