Medspan

Czy w trakcie menopauzy można zajść w ciąże?

Wiele kobiet zastanawia się, czy w trakcie menopauzy może dojść do zapłodnienia? Co warto wiedzieć na temat klimakterium i kiedy udać się na wizytę do ginekologa?

Ciąża a menopauza

W trakcie menopauzy, kobieta nie może zajść w ciąże, ponieważ funkcja jajników jest już wygaszona. Natomiast do zapłodnienia może dojść w tzw. okresie przedmenopauzalnym, który często kobiety mylą z menopauzą, ze względu na wstępujące dolegliwości.

Przed wystąpieniem klimakterium, okres może być bardzo nieregularny i krwawienie może nawet nie występować przez kilka miesięcy. Kobiety w tym czasie często myślą, że mają menopauzę, dlatego decydują się odstawić tabletki antykoncepcyjne lub inne metody antykoncepcji. W tym czasie dochodzi do wielu nieplanowanych ciąż, które zazwyczaj są ciążami wysokiego ryzyka ze względu na m.in. wiek kobiety.

Kiedy występuje klimakterium?

Klimakterium charakteryzuje się ustaniem miesiączkowania i występuje jeżeli kobieta nie miała okresu przez dwanaście miesięcy. Jest to czas w którym dochodzi do ustania aktywności jajników, spada poziom estrogenu we krwi oraz mogą wystąpić objawy związane z menopauzą (m.in. uderzenia gorąca, wahania nastroju).

Warto wiedzieć, że można wykonać domowe testy, które badają stężenie hormonu FSH. W menopauzie stężenie tego hormonu będzie wyższe, niż u kobiet, które są w wieku rozrodczym.

Zanim kobieta będzie chciała zrezygnować z antykoncepcji, to powinna skonsultować się z ginekologiem, który potwierdzi występowanie menopauzy.

Gonadotropiny i hormony płciowe, Waldemar Janiec, Joanna Folwarczna, Ilona Kaczmarczyk-Sedlak w: Janiec Waldemar (red.), Kompendium farmakologii Wydanie II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 08.05.2023