Medspan

Mdłości w ciąży – co warto wiedzieć?

Nudności oraz wymioty są powszechną dolegliwością występującą u kobiet w ciąży. Jakie są sposoby na zmniejszenie objawów oraz co warto wiedzieć na temat nudności w ciąży?

Nudności oraz wymioty w ciąży

Szacuje się, że między 50% a 80% kobiet w ciąży zgłasza nudności, a wymioty ok. 50% kobiet. Natomiast niepowściągliwe wymioty (HG) stwierdza się tylko w ok. 0,3-1% ciąż. HG diagnozuje się w sytuacji w której nudności i wymioty występują co najmniej trzy razy na dobę i przebiegają z dużym stężeniem ciał ketonowych w moczu oraz obecnością acetonu we krwi, a także dochodzi do utraty masy ciała.

Poranne nudności kobiet w ciąży są częstą przypadłością i zazwyczaj zanikają w drugim trymestrze ciąży.  Mogą także występować w różnych porach dnia i trwać przez większość miesięcy.

Istotne jest to, aby kobieta dokładnie poinformowała lekarza o występujących dolegliwości, ponieważ lekarz musi rozróżnić nudności i wymioty od niepowściągliwych wymiotów, które mogą zagrażać życiu matki oraz płodu.

Warto wiedzieć, że jeżeli u matki wystąpiły niepowściągliwe wymioty, to ryzyko wystąpienia dolegliwości u córki, która będzie w ciąży jest trzy krotnie większe.

Istnieje kilka hipotez związanych z nudnościami oraz wymiotami w ciąży. Jedną z nich jest związek zwiększonego stężenia progesteronu w skutek czego dochodzi do zmniejszenia perystaltyki przewodu pokarmowego. Dodatkowo hormony (m.in. hCG) mogą wyzwalać ośrodek wymiotów w mózgu.

Leczenie nudności i wymiotów w ciąży

Przede wszystkim nie wolno stosować leków bez kontaktu z lekarzem. Podobnie jest z różnymi rodzaju ziołami oraz metodami alternatywnymi. W leczeniu stosuje się m.in.:

  • witaminę B6 z doksylaminą,
  • metoklopramid,
  • akupresurę,
  • ondansetron,
  • kapsułki z imbirem,
  • prometazynę.

Ciężarna może także zastosować alternatywne formy zmniejszania nudności oraz wymiotów. Można zastosować aromaterapie z olejkiem cytrynowym. Ponadto spożywanie rumianku również łagodzi dolegliwości. Nie wolno także zapomnieć o właściwościach imbiru, który również zmniejsza nudności oraz wymioty.

Należy także unikać objadania się oraz wdychania intensywnych zapachów i nie zapomnieć o aktywności fizycznej.

Niekiedy kobiety borykające się z niepowściągliwymi wymiotami muszą być hospitalizowane, ze względu na konieczność podawania leków oraz płynów dożylnie.

Fraś M., Gniadek A., Poznańska-Skrzypiec J., Kadłubowska M. (2012). Styl życia kobiet w ciąży.
https://www.mp.pl/ginekologia/wytyczne/inne/264631,nudnosci-i-wymioty-ciazowe-oraz-niepowsciagliwe-wymioty-ciezarnych
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 03.05.2023