Medspan

Trądzik w ciąży – co należy wiedzieć?

Trądzik w ciąży jest częstą przypadłością wielu kobiet, które są w ciąży. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się na twarzy, klatce piersiowej oraz na plecach. Często to zmiany hormonalne są odpowiedzialne za pojawienie się pryszczy. Najczęściej, to właśnie progesteron jest przyczyną wystąpienia zmian trądzikowych.

Spis treści

Kiedy pojawia się trądzik w ciąży?

Najczęściej trądzik w ciąży może wystąpić w pierwszym trymestrze ciąży. Jego przyczyną są wahania hormonalne. Dodatkowo gruczoły wydzielają więcej łoju, więc pory w skórze mogą się szybciej zapychać.

Warto nadmienić, że powstałe zmiany mogą zniknąć w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Jeżeli za zmiany jest odpowiedzialna prolaktyna, to trądzik może utrzymywać się nawet do końca ciąży, a także w czasie laktacji.

Trądzik w ciąży – czego nie wolno robić?

Przede wszystkim nie wolno wyciskać zmian trądzikowych, ponieważ doprowadza to do podrażnienia skóry,  opóźnia proces gojenia oraz doprowadza do powstania trwałych blizn na skórze.

Jeżeli zmiany trądzikowe są uciążliwe, to należy skontaktować się z dermatologiem. Podczas wizyty należy poinformować lekarza o ciąży, ponieważ wielu leków np. izotretynoiny, tetracykliny –  nie wolno stosować w ciąży ze względu na teratogenne działanie. Ponadto nie wolno używać preparatów zawierających m.in. triklosan, a także pironolaktonu.

Należy pamiętać o tym, aby również skonsultować stosowanie leków, które są dostępne bez recepty.

Przyczyny trądziku w ciąży

Pojawienie się trądziku w ciąży może mieć związek ze zmianami hormonalnymi, immunologicznymi oraz metabolicznym. Szacuje się, że ponad 42% kobiet zmaga się z trądzikiem w ciąży.

Za główną przyczynę uznaje się wzrost androgenów. Ponadto dochodzi do gorszej pracy gruczołów łojowych.

Leczenie trądziku u kobiet w ciąży

Trądzik u kobiet w ciąży można leczyć miejscowo, jak również ogólnoustrojowo.

W leczeniu miejscowym stosuje się m.in.:

 • kwas azelainowy
 • kwas salicylowy
 • kwas glikolowy
 • miejscowe antybiotyki

Natomiast w leczeniu systemowym można uwzględnić: erytromycynę, klindamycynę, penicylinę oraz cefalosporyny.

Na podstawie lokalizacji oraz rodzaju zmian skórnych, lekarz dermatolog dobierze odpowiedni schemat leczenia, który powinien zniwelować ilość pryszczy.

Ponadto nie wolno zapomnieć o pielęgnacji cery. W tym celu należy stosować odpowiednie dermokosmetyki, lecz należy unikać produktów, które zawierają retinol lub retinoidy. Dodatkowo nie wolno zapominać o nawilżeniu skóry oraz odpowiednim i codziennym oczyszczeniu skóry.

Zasady pielęgnacji skóry trądzikowej

Warto przestrzegać kilku zasad w trakcie pielęgnacji skóry na której pojawiły się pryszcze.

 • Skóra na której są zmiany trądzikowe, powinna być oczyszczana delikatnym środkiem – nie mydłem oraz produktami, które mają wysokie pH.
 • Do twarzy używaj osobnego oraz delikatnego ręcznika. Pamiętaj o tym, aby nie trzeć skóry, lecz osuszać.
 • Nie dotykaj zmian oraz nie wyciskaj.
 • Nadmierna pielęgnacja skóry może doprowadzić do odwrotnych efektów.

Domowe sposoby na trądzik w ciąży

W drogeriach można się zaopatrzyć w produkty, które są wykorzystywane do pielęgnacji skóry, lecz również można przygotować w domu odpowiednie produkty, które zostaną wykorzystane w codziennej higienie twarzy.

 • tonik z zielonego ogórka
 • maseczka z drożdży
 • peeling cukrowo – kawowy
 • ocet jabłkowy
 • sok z cytrusów
 • miód

Ponadto istotna jest także stosowana dieta. Kobieta w ciąży, która zmaga się z trądzikiem, powinna spożywać produkty, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy także zwiększyć podaż wody celem oczyszczenia organizmu z toksyn. Z diety powinny być wyeliminowane słodkie oraz gazowane napoje, żywność modyfikowana genetycznie, a także konserwanty.

Trądzik w ciąży można leczyć farmakologicznie, lecz należy także pamiętać o tym, aby zmienić codzienne nawyki żywieniowe oraz dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji twarzy.

Meredith FM, Ormerod AD, The management of acne vulgaris in pregnancy

Aslı Feride Kaptanoglu, Didem Mullaaziz, Acneiform Eruptions and Pregnancy

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 11.01.2023