Krostki, zaczerwienie czy białe plamy mogą być objawem jednej z infekcji. Niektóre zmiany skórne w obrębie penisa mogą mieć groźne konsekwencje dla zdrowia, dlatego nie wolno bagatelizować problemów związanych z infekcją intymną u mężczyzn.
Spis treści
Przyczyny zmian skórnych na prąciu
Zmiany skórne na prąciu mogą być związane m.in. z infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą. Może to być również objaw choroby pasożytniczej.
Rodzaj zmian skórnych oraz dodatkowe objawy są kluczowe w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.
Warto wiedzieć, że czerwone krostki na penisie mogą być związane z uczuleniem. Alergenem może być kosmetyk, prezerwatywa lub nawet środki chemiczne, które są używane do wykonywania prania odzieży. Oprócz czerwonych krostek, może się także pojawić niewielki obrzęk, a także świąd skóry.
Czerwone plamki na skórze penisa występują także w sytuacji wystąpienia zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową tj. kiła, rzeżączka. Objawy mogą się pojawić po kilku tygodniach od momentu wniknięcia bakterii do organizmu. Zmiany w kile charakteryzują się tym, że najpierw pojawia się mała plamka, która następie powodu wystąpienie tzw. wrzodu twardego. Z powstałych zmian może się sączyć płyń.
Jeżeli czerwone krostki po upływie czasu zmieniają się w białe plamy, to może to świadczyć o infekcji grzybiczej.
Krostki również mogą być związane z wystąpieniem opryszczki okolic intymnych, która jest wywołana przez wirus HSV2.
Leczenie czerwonych zmian na prąciu
Występujące zmiany na penisie, powinny być skonsultowane z lekarzem podczas stacjonarnej konsultacji lekarskiej. Można skorzystać z porady u lekarza rodzinnego, urologa, androloga lub dermatologa. Lekarz na podstawie oceny rodzaju zmiany skórnej oraz zebraniu wywiadu medycznego może wdrożyć leczenie lub przekaże zalecenia konsultacji u innego specjalisty.
Proces leczenia jest indywidualny w zależności od przyczyny, która spowodowała wystąpienie czerwonych plam w okolicach intymnych. Lekarz może zalecić stosowaniem preparatów miejscowo, które są w formie kremu, żel lub maści. Niekiedy lekarz może zalecić stosowanie leku ogólnoustrojowego, który jest zazwyczaj w formie tabletek doustnych. Leki stosowane w leczeniu zmian na penisie są głównie dostępne na e-receptę.
Jeżeli jest to kontynuacja leczenia, to e-receptę można uzyskać online, korzystając z teleporady u wybranego lekarza.
W leczeniu nie powinno się stosować domowych sposobów, które mogą opóźnić proces wdrożenia odpowiednia leczenia.
Konsekwencje zdrowotne
Nie można bagatelizować pojawienia się zmian skórnych na członku, ponieważ może dojść do wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zbagatelizowanie wystąpienia choroby wenerycznej może doprowadzić do bezpłodności, a także chorób nowotworowych. Ponadto może wystąpić również stulejka oraz zapalenie narządów wewnętrznych.
Materiały pomocnicze
M.Błaszczy-Kostanecka, H.Wolska [red] ,,Dermatologia w praktyce” PZWL, Warszawa