Medspan

Co mogą oznaczać krostki na penisie?

Krostki, zaczerwienie czy białe plamy mogą być objawem jednej z infekcji. Niektóre zmiany skórne w obrębie penisa mogą mieć groźne konsekwencje dla zdrowia, dlatego nie wolno bagatelizować problemów związanych z infekcją intymną u mężczyzn.

Spis treści

Przyczyny zmian skórnych na prąciu

Zmiany skórne na prąciu mogą być związane m.in. z infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą. Może to być również objaw choroby pasożytniczej.

Rodzaj zmian skórnych oraz dodatkowe objawy są kluczowe w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.

Warto wiedzieć, że czerwone krostki na penisie mogą być związane z uczuleniem. Alergenem może być kosmetyk, prezerwatywa lub nawet środki chemiczne, które są używane do wykonywania prania odzieży. Oprócz czerwonych krostek, może się także pojawić niewielki obrzęk, a także świąd skóry.

Czerwone plamki na skórze penisa występują także w sytuacji wystąpienia zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową tj. kiła, rzeżączka. Objawy mogą się pojawić po kilku tygodniach od momentu wniknięcia bakterii do organizmu. Zmiany w kile charakteryzują się tym, że najpierw  pojawia się mała plamka, która następie powodu wystąpienie tzw. wrzodu twardego. Z powstałych zmian może się sączyć płyń.

Jeżeli czerwone krostki po upływie czasu zmieniają się w białe plamy, to może to świadczyć o infekcji grzybiczej.

Krostki również mogą być związane z wystąpieniem opryszczki okolic intymnych, która jest wywołana przez wirus HSV2.

Leczenie czerwonych zmian na prąciu

Występujące zmiany na penisie, powinny być skonsultowane z lekarzem podczas stacjonarnej konsultacji lekarskiej. Można skorzystać z porady u lekarza rodzinnego, urologa, androloga lub dermatologa. Lekarz na podstawie oceny rodzaju zmiany skórnej oraz zebraniu wywiadu medycznego może wdrożyć leczenie lub przekaże zalecenia konsultacji u innego specjalisty.

Proces leczenia jest indywidualny w zależności od przyczyny, która spowodowała wystąpienie czerwonych plam w okolicach intymnych. Lekarz może zalecić stosowaniem preparatów miejscowo, które są w formie kremu, żel lub maści. Niekiedy lekarz może zalecić stosowanie leku ogólnoustrojowego, który jest zazwyczaj w formie tabletek doustnych. Leki stosowane w leczeniu zmian na penisie są głównie dostępne na e-receptę.

Jeżeli jest to kontynuacja leczenia, to e-receptę można uzyskać  online, korzystając z teleporady u wybranego lekarza.

W leczeniu nie powinno się stosować domowych sposobów, które mogą opóźnić proces wdrożenia odpowiednia leczenia.

Konsekwencje zdrowotne

Nie można bagatelizować pojawienia się zmian skórnych na członku, ponieważ może dojść do wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zbagatelizowanie wystąpienia choroby wenerycznej może doprowadzić do bezpłodności, a także chorób nowotworowych. Ponadto może wystąpić również stulejka oraz zapalenie narządów wewnętrznych.

S.Jabłońska, S.Majewski ,,Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową”
M.Błaszczy-Kostanecka, H.Wolska [red] ,,Dermatologia w praktyce” PZWL, Warszawa
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 22.05.2023