Medspan

Co oznacza swędzenie warg sromowych?

Swędzenie oraz pieczenie w okolicach intymnych jest częstą dolegliwością wśród kobiet, która powoduje duży dyskomfort. Jaka może być przyczyna świądu i na czym polega leczenie?

Spis treści

Swędzenie oraz pieczenie warg sromowych – przyczyny

Jedną z przyczyny, która powoduje swędzenie pochwy oraz sromu są środki higieny osobistej, które powodują podrażnienie. Do środków można zaliczyć m.in. płyny do higieny intymnej, podpaski, wkładki, a także proszek lub płyn do prania bielizny. Ponadto dolegliwości mogą być także wywołane infekcją w obrębie układu rozrodczego, najczęściej jest to grzybica. Natomiast świąd oraz pieczenie mogą także wystąpić podczas infekcji bakteryjnej oraz w ramach chorób przenoszonych drogą płciową (m.in. rzeżączka, chlamydia).

Dolegliwości także mogą być związane z chorobami dermatologicznymi, czyli np. łuszczycą. Warto także pamiętać, że świąd oraz pieczenie okolic intymnych może występować także w okresie około menopauzalnym i jest związany z zaburzeniami hormonalnymi. Może się także zdarzyć, że objawy mają związek z nowotworem (rzadko) oraz z zaburzeniami psychicznymi.

Objawy towarzyszące

Oprócz świądu oraz pieczenia pochwy i sromu mogą także wystąpić dodatkowe dolegliwości.

  • Ból oraz obrzęk miejsc intymnych
  • Zaczerwienienie okolic intymnych
  • Problemy z oddawaniem moczu oraz pieczenie podczas mikcji
  • Zmiany skórne
  • Dyskomfort w trakcie współżycia
  • Upławy

Leczenie

Leczenie jest uzależnione od przyczyny występowania dolegliwości. Jeżeli są one związane z produktami chemicznymi, to należy zmienić preparat, który powoduje podrażnienie. W trakcie leczenia należy powstrzymać się od drapania, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia skóry, a następnie infekcji.

Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej i nie są związane z produktami stosowanymi do higieny, to należy skonsultować się z ginekologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu, przystąpi do przeprowadzenia badania fizykalnego. W trakcie badania może pobrać wymaz do badań, który może pozwolić na postawienie prawidłowej diagnozy.

W leczeniu infekcji intymnej stosuje się m.in. antybiotyki, chemioterapeutyki oraz środki przeciwgrzybiczne. Zazwyczaj są to leki do stosowania miejscowego w formie globulek, maści oraz kremu, lecz lekarz może także zalecić stosowanie leków doustnych.

Profilaktyka

Stosowanie działań profilaktycznych ma na celu zmniejszenie częstotliwości występowania dolegliwości. Należy używać środków do higieny intymnej, które są hipoalergicznej, a także irygacji pochwy (jeżeli nie ma wskazań medycznych). Papier toaletowy oraz podpaski powinny być bezzapachowe, a woda do pielęgnacji okolic intymnych, powinna być ciepła.

Należy także pamiętać o zakładaniu przewiewnej bielizny – najlepiej bawełnianej oraz używanie prezerwatyw podczas stosunku seksualnego.

Lekarz także może zalecić stosowanie priobiotyków dopochwowych celem odbudowy flory bakteryjnej pochwy.

Bręborowicz G.H., Ginekologia i położnictwo, t. 2, Wyd. PZWL.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 10.10.2023