Medspan

Upławy – przyczyny, leczenie, rodzaje

Upławy to częsta dolegliwość występująca u kobiet. Najczęściej jest ona związana z występowaniem infekcji intymnej. W jaki sposób przebiega leczenie upławów oraz na czym polega diagnostyka?

Spis treści

Czym są upławy?

Upławy to nadmierna wydzielina z pochwy, która może mieć różny wygląd, a także zapach. Upławy często są związane z występowaniem infekcji układu rodnego.

Warto wiedzieć, że w cyklu kobiecym występuje fizjologiczna wydzielina, która nie jest związana z toczącą się infekcją. Upławy bywają bardziej obfite, mają zazwyczaj inną konsystencje oraz nieprzyjemny zapach.

Rodzaje upławów

Wygląd upławów oraz objawy towarzyszące mogą wskazywać na konkretną infekcję. Niektóre z nich występują normalnie i są związane z cyklem.

Biały śluz na początku lub na końcu cyklu są zazwyczaj normalne. Jeżeli pojawiły się dodatkowe objawy w postaci swędzenia oraz konsystencja jest gęstsza, to może to wskazywać na infekcją drożdżakową.

Zielone lub żółte upławy mogą wskazywać na rzęsistkowice, która jest przenoszona drogą płciową. Zazwyczaj oprócz niefizjologicznych upławów, jest obecny nieprzyjemny zapach.

Brązowe upławy lub z domieszką krwi są zazwyczaj normalne w trakcie menstruacji lub tuż po. Niekiedy taki rodzaj upławów może wskazywać na nowotwór lub mięśniaki, dlatego nie wolno bagatelizować występujących dolegliwości.

Rozciągliwe oraz jasne upławy są często związane z owulacją.

Przyczyny występowania upławów

Występowanie fizjologicznej wydzieliny ma na celu oczyszczanie organizmu oraz ochronę pochwy. Natomiast zmienione upławy są związane najczęściej z infekcją lub innymi dolegliwościami.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Wydzielina ma nieprzyjemny zapach, a wręcz czasami przypominający rybi zapach oraz występuje w znacznej ilości.

Infekcja drożdżakowa

Upławy mogą przypominać twaróg oraz mogą występować inne dolegliwości m.in. swędzenie oraz pieczenie. Warto wiedzieć, że obecność drożdży w pochwie jest zjawiskiem normalnym, lecz nadmiar może powodować występowanie uciążliwych dolegliwości.

Choroby przenoszone drogą płciową

W sytuacji występowania rzeżączki lub chlamydii, upławy mogą być w kolorze żółtym, mętnym lub zielonym.

Nowotwory i HPV

Brązowe lub wodniste upławy, które mają nieprzyjemny zapach mogą świadczyć o występowaniu raka szyjki macicy lub zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Alergia

Warto wiedzieć, że obfite upławy mogą także występować w sytuacji kontaktu z alergenem. Dodatkowo może wystąpić świąd oraz zaczerwienieni sromu. Uczulenie może być związane ze środkami chemicznymi używanymi do pielęgnacji ubrań lub powiązane ze środkami do higieny intymnej.

Zanikowe zapalenie pochwy

Jest to dolegliwość, która zazwyczaj występuje w okresie przekwitania. Wydzielina może mieć charakter wodnisty, być żółta lub zielona. Ponadto może być obecna domieszka krwi.

Leczenie upławów

Upławy leczy się w zależności od przyczyny ich występowania. Leczeniem zajmuje się lekarz ginekolog, który może zlecić wykonanie cytologii oraz pobrać wymaz z pochwy, celem wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na podstawie przeprowadzonego badania oraz wyglądu wydzieliny, lekarz może zalecić wstępne leczenie. Po otrzymaniu wyników badania, leczenie może zostać zmodyfikowane. Zazwyczaj stosuje się miejscowe środki w postaci globulek dopochwowych lub tabletek oraz maści i kremów. W terapii wykorzystuje się preparaty m.in. przeciwgrzybiczne, antybiotyki oraz chemioterapeutyki.

Upławy - zapobieganie występowaniu

Można zastosować profilaktykę, która będzie miała na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia upałów. Należy pamiętać o odpowiedniej higienie okolic intymnych, stosując np. mydło o pH zbliżonym do środowiska pochwy. Podcierać należy się od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu w stronę cewki moczowej oraz pochwy.

Bielizna powinna być przewiewna oraz z naturalnych włókien. W nocy powinno się spać bez bielizny, celem tzw. wietrzenia krocza.

Jeżeli upławy są związane z grzybicą, to należy ograniczyć spożywanie cukrów prostych.

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,uplawy–wydzielina-z-pochwy—-przyczyny–leczenie–jak-wygladaja-,artykul,1577466.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5389219/
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/263860,uplawy
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 31.05.2023