Medspan

Czy egzema jest zaraźliwa?

Wyprysk kontaktowy często jest określany jako egzema i można wyróżnić cztery rodzaje kontaktowego zapalenia skóry. Egzema nie jest nazwą choroby, lecz określa rodzaj zmian chorobowych. Jakie są przyczyny wystąpienia zmian skórnych i czy są one zaraźliwe?

Spis treści

Czy egzemą można się zarazić?

Jest to jedno z częstszych pytań, które pojawia się w gabinecie lekarskim. Egzema nie należy do chorób zakaźnych, więc nie ma możliwości zakażenia egzemą. Można znaleźć informacje w sieci, że jest to zakaźne, lecz są to błędne informacje. Jest wiele chorób związanych ze skórą, którymi się można zarazić i często bywają błędnie określone jako egzema.

Zazwyczaj osoby nie wiedzą, którą chorobą skóry można się zarazić, więc jakiekolwiek zmiany skórne, które pojawiają się u członków rodziny lub znajomych, mogą wzbudzić niepokój.

Rodzaje kontaktowego zapalenia skóry

Można wyróżnić cztery rodzaje kontaktowego zapalenia skóry: zawodowe, alergiczne, z podrażnienia oraz fotoalergiczne lub fototoksyczne.

Zawodowe – jest wywołane przez czynniki związane z miejscem pracy oraz wykonywaną pracą.

Alergiczne – związane jest z odpowiedzią układu immunologicznego.

Z podrażnienia – zmiany skórne powstają w wyniku podrażnienia np. poprzez kontakt skóry z substancjami chemicznymi.

Fotoalergiczne lub fototoksyczne – wypryski pojawiają się po kontakcie z alergenem w sytuacji ekspozycji na światło słoneczne.

Jakie są objawy wyprysku kontaktowego?

Charakterystycznym i najczęstszym objawem jest silny świąd skóry na której występuje zaczerwienienie, pęcherzyki i łuszczące się grudki. Zazwyczaj zmiany występują w miejscach w których doszło do podrażnienia lub ekspozycji na alergen. Niekiedy zmiany mogą się pojawić na całym ciele.

Jakie są przyczyny kontaktowego zapalenia skóry?

Przyczyny powstania egzemy są uzależnione od rodzaju zapalenia, które wystąpiło. Mogą to być czynniki alergiczne, a także związane z podrażnieniem oraz fotoalergiczne lub fototoksyczne. Każda substancja oraz produkt może wywołać egzemę.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie polega na eliminacji kontaktu z czynnikiem, który powoduje występowanie objawów. W momencie wystąpienia zmian można także zastosować miejscowo odpowiednie preparaty, które mają na celu zmniejszenie nasilenia dolegliwości.

Czasami lekarz może także zalecić stosowanie doustnych leków, a także specjalnie przygotowanych okładów.

Leczenie może wdrożyć lekarz pierwszego kontaktu, a także dermatolog. 

Sarah Wakelin, Jak sobie radzić z egzemą, PZWL
https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59031,kontaktowe-zapalenie-skory-wyprysk-kontaktowy-przyczyny-objawy-i-leczenie
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 20.06.2024