Medspan

Czy lekarz widzi niewykupioną receptę?

Każdy pacjent ma możliwość wglądu do swoich e-recept na Internetowym Koncie Pacjenta. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy również lekarz widzi zrealizowane recepty. Takie pytanie zadają często pacjenci, którzy przyjmują kilka różnych rodzajów leków przepisanych przez różnych specjalistów. W wyjątkowych przypadkach chcą oni z pewnych względów ukryć niewykupienie e-recepty przed swoim lekarzem rodzinnym. Czy lekarz może więc sprawdzić, czy recepta została zrealizowana? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na wszystkie swoje pytania.

Czy lekarz widzi zrealizowane recepty?

Przepisywanie leków za pośrednictwem Internetu stało się normą od 2019 roku. Jak działa e-recepta? Pacjent najczęściej otrzymuje czterocyfrowy kod do odbioru leków (choć może dostać także kod na skrzynkę mailową lub otrzymać druk informacyjny), a szczegółowe informacje pojawiają się na Internetowym Koncie Pacjenta. Jak sprawdzić e-receptę? Wystarczy zalogować się na swój profil w IKP i otworzyć zakładkę Recepty. Zobaczysz wtedy takie informacje jak nazwy przepisanych leków, termin ważności recepty czy datę jej przepisania. Co ważne, Twój lekarz rodzinny również ma dostęp do danych dotyczących recepty. Dlaczego tak jest? Dzięki temu ma lepszy ogląd na historię Twojego leczenia. Często pacjenci przyjmują leki przepisane przez różnych specjalistów (na przykład tabletki antykoncepcyjne i środki na nadciśnienie). Niektóre preparaty nie mogą być przyjmowane jednocześnie, więc specjalista powinien mieć dokładne informacje na temat przyjmowanych leków. Z tego powodu Twój lekarz pierwszego kontaktu ma możliwość sprawdzenia, jakie leki zostały przepisane przez lekarzy innych specjalizacji.

Czy lekarz widzi, że recepta nie została wykupiona? Czy może na to zareagować? 

Pacjenci zastanawiają się czasem, czy lekarz widzi, że recepta nie została wykupiona. Lekarz może to sprawdzić, jednak nie ma takiego obowiązku. Dlaczego specjaliści mają dostęp do takich informacji? Oczywiście daje to możliwość lepszego zadbania o zdrowie pacjenta. Dzięki temu można również zapobiec różnym nadużyciom. Na szczęście coraz rzadziej zdarzają się sytuacje, w których dana osoba wykupuje silnie działające preparaty (na przykład tabletki psychotropowe), a później prosi lekarza o ponowne przepisanie leków, twierdząc, że recepta została zagubiona. Dzięki temu, że specjalista ma wgląd do informacji dotyczących e-recepty, można skutecznie zapobiec próbom oszustwa.

Czy trzeba wykupić wszystkie leki z recepty?

Wiele osób zadaje pytanie, czy można wykupić część recepty. Takie wątpliwości pojawiają się z różnych powodów. Niekiedy pacjenci chcą kupić niektóre leki w późniejszym terminie lub pojedynczy środek nie jest aktualnie dostępny w aptece. W takiej sytuacji możesz zrealizować receptę częściowo (pamiętaj jednak, że wszystkie preparaty powinny być wykupione w tej samej aptece). Czasem pacjenci nie chcą wykupywać całej recepty, ponieważ mają obawy przed stosowaniem danego preparatu. Wiele osób zastanawia się, czy lekarz może sprawdzić, czy recepta została zrealizowana w całości. Oczywiście będzie miał dostęp do takiej informacji, lecz nie spotkają Cię z tego powodu żadne konsekwencje. Nie zalecamy jednak rezygnowania z przyjmowania leków na własną rękę. Jeżeli masz wątpliwości, czy dany środek przyniesie korzyści dla Twojego zdrowia, warto o tym szczerze porozmawiać ze specjalistą (jeśli masz opory przed prowadzeniem takich rozmów ze swoim lekarzem prowadzącym, dobrym pomysłem będzie konsultacja lekarska online). Co jeśli termin ważności dokumentu już minął, a Ty nie zdążyłeś/aś wykupić leków? Odwiedź lekarza ponownie lub zamów receptę online jeszcze raz.

Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się z różnych względów, czy lekarz widzi niewykupioną receptę. Oczywiście ma on dostęp do takich informacji, jednak nie poniesiesz z tego powodu żadnych konsekwencji. Mimo wszystko nie polecamy rezygnować z przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem. Jeśli nie możesz wykupić wszystkich preparatów za jednym razem, pamiętaj, że e-recepta online może być zrealizowana także częściowo.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.