Medspan

Jak sprawdzić e-receptę? Podpowiadamy!

Od kiedy recepty papierowe częściowo wyszły z obiegu, coraz więcej osób zastanawia się, jak sprawdzić e-receptę. Obecnie otrzymujemy zazwyczaj tylko kod recepty, który należy podać farmaceucie w aptece wraz z numerem PESEL. Sprawdzenie innych ważnych informacji nie jest już takie oczywiste. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak sprawdzić e-receptę po kodzie w prosty sposób.

Sprawdzanie recepty online

Otrzymując e-recepty online dostajemy najczęściej jedynie czterocyfrowy kod, który umożliwia odebranie leków z apteki. Nie możemy natomiast określić, jakie preparaty zapisał lekarz i zweryfikować, czy nie doszło do pomyłki. Zdarza się również, że pacjent nie zanotuje, jak przyjmować dane lekarstwo według zaleceń specjalisty lub zagubi kartkę z wytycznymi. Wiele osób chce również sprawdzić, ile czasu ma na wykupienie leków z apteki. Recepty na większość preparatów (m.in. e-recepta na tabletki antykoncepcyjne) jest ważna przez trzydzieści dni, choć na niektóre lekarstwa okres ważności dokumentu może być krótszy lub dłuższy. W takich przypadkach dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić receptę online.

Jak sprawdzić e-receptę?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak sprawdzić receptę elektroniczną, warto podkreślić, że taki dokument można otrzymać na trzy sposoby:

  • jako wydruk informacyjny,
  • na SMS,
  • na adres e-mail.

Wydruk informacyjny

Jeśli otrzymasz receptę online jako wydruk informacyjny, nie będziesz mieć problemów ze sczytaniem danych. Taki dokument bardzo przypomina tradycyjne papierowe recepty — znajdziesz na nim wszystkie potrzebne informacje: nazwę leków, dawkowanie oraz termin wystawienia.

Recepta na skrzynce elektronicznej

Jeśli otrzymałeś/aś -receptę za pośrednictwem poczty elektronicznej, wystarczy otworzyć informację w formacie PDF, którą znajdziesz w załączniku. Będą tam wszystkie niezbędne dane, podobnie jak w przypadku wydruku informacyjnego.

Recepta SMS

E-recepta jest bardzo często wysyłana SMS-em. W takiej sytuacji pacjent otrzymuje jedynie czterocyfrowy kod i datę wystawienia e-recepty. Gdzie sprawdzić nazwę leków i sposób dawkowania? W takim przypadku warto skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wystarczy tylko zalogować się na swój profil i kliknąć zakładkę Recepty.

W razie wątpliwości co do dawkowania czy rodzaju leku najlepiej oczywiście skontaktować się z lekarzem (jeśli nie masz możliwości odwiedzenia przychodni, dobrą opcją jest konsultacja lekarska online).

Jak pobrać receptę?

Czterocyfrowy kod weryfikacyjny w zupełności wystarcza do odebrania recepty. Czasem jednak pacjenci wolą mieć ten dokument przed sobą w formie fizycznej. Jeśli nie otrzymałeś/aś wydruku informacyjnego, wystarczy wydrukować plik PDF, który dostałeś/aś na maila lub pobrać dokument ze swojego profilu na Internetowym Koncie Pacjenta. Możesz przyjść z takim dokumentem do apteki, a farmaceuta zeskanuje kod, żeby wydać Ci przepisane preparaty.

Podsumowanie

Tradycyjne przepisywanie leków w formie papierowej zaczęło powoli odchodzić w niepamięć. Choć odejście od tej metody wzbudzało u niektórych pacjentów wątpliwości, większość osób już wie, jak działa e-recepta, a nawet ma świadomość, jak zamówić receptę przez internet. Taka forma jest często wybierana w przypadku chorób przewlekłych lub dolegliwości wstydliwych, ale nie tylko – e-recepta na tabletki dzień po jest często zamawiana jako antykoncepcja awaryjna. Jeśli nie masz możliwości udania się na wizytę w przychodni, zamów receptę online w ramach zdalnej konsultacji lekarskiej. Choć nowa forma przepisywania leków rozpowszechniła się już kilka lat temu, nie wszyscy wiedzą, jak mając kod do e-recepty sprawdzić online nazwę preparatu i sposób dawkowania. W przypadku dokumentów wysyłanych mailem lub wystawianych jako druk informacyjny nie ma żadnych problemów. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w pliku PDF lub na kartce. Jeśli otrzymałeś/aś czterocyfrowy kod na SMS, wystarczy zalogować się na swój profil IKP i odczytać potrzebne informacje. W razie wątpliwości warto oczywiście skontaktować się z lekarzem.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem.