Medspan

Czym jest jet lag?

Jet lag jest zespołem objawów, które są związane z nagłą zmianą strefy czasowej. Problem dotyka najczęściej osób, które dużo podróżują, lecz także podróżnych w trakcie wakacyjnego odpoczynku. Na czym polega jet lag? W jaki sposób złagodzić objawy?

Co to jest jet lag?

Jet lag to zespół nagłej zmiany strefy czasowej związanej z podróżami. Najczęściej dotyczy osób, które zawodowo podróżują, lecz także osób, które udają się na wakacyjny odpoczynek. Jet lag także jest nieprzyjemny dla pracowników linii lotniczych w których są realizowane loty związane ze zmianą strefy czasowej.

Objawy związane z jet lagiem będą bardziej dokuczliwe dla osób, które podróżują na wschód. Przyjmuje się, że organizm człowieka adoptuje się do jednej strefy czasowej w ciągu jednego dnia, czasami – do dwóch stref czasowych. Zatem podróż na wschód to nawet zmiana pięciu stref czasowych, więc objawy związane z jet lagiem mogą trwać nawet pięć dni.

Warto wiedzieć, że osoby starsze, nadużywające alkoholu, a także mające trudności z zasypianiem, mogą bardziej dotkliwie odczuwać skutki zmiany strefy czasowej.

Objawy jet lagu

Najczęstszym objawem są zaburzenia snu. Oprócz problemów ze snem, może także wystąpić zmęczenie, złe samopoczucie, zmniejszony apetyt, a także problem z koncentracją oraz zaburzenia układu pokarmowego.

Jet lag – przyczyny

Główną przyczyną jet lagu jest zaburzenie homeostazy w organizmie. Zmieniają się procesy związane z rytmem okołodobowym. Zaburzone jest także wydzielanie hormonów związanych z cyklem dnia i nocy, czyli kortyzolu oraz melatoniny.

Jak przebiega leczenie jet lagu?

Objawy jet lagu ustępują samodzielnie po kilku dniach. Przed podróżą można zastosować działania profilaktyczne, które będą miały na celu zmniejszenie występujących objawów. Warto pamiętać o tym, aby odpowiednio wypocząć, unikać alkoholu oraz kofeiny. Podczas podróży można także zastosować preparaty, które mają na celu wywołanie senności (np. dostępne bez recepty).

W trakcie podróży oraz po dotarciu do miejsca docelowego należy pamiętać o odpowiednie ilości snu, a także unikać aktywności przed snem.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 09.08.2023