Medspan

Czym jest kserostomia?

Kserostomia to inaczej suchość jamy ustnej, która może być wywołana różnymi przyczynami. Kto jest podatny na wystąpienie dolegliwości? W jaki sposób leczy się kserostomię oraz co warto wiedzieć na jej temat?

Spis treści

Na czym polega kserostomia?

Kserostomia to objawy związane z odczuwaniem suchości w jamie ustnej. Są one objawami subiektywnymi i głównie są spowodowane zmniejszają produkcją śliny przez ślinianki.Warto wiedzieć, że kserostomia nie jest suchością w jamie ustnej, która występuje w okresie letnim. Jest popularną dolegliwością, szczególnie u kobiet.

Wyróżniamy dwa rodzaje kserostomii: prawdziwą oraz rzekomą.

 • Prawdziwa – dochodzi do zmniejszenia aktywności wydzielniczej gruczołów ślinowych. W poważniejszych przypadkach może dojść również do zaniku błony śluzowej.
 • Rzekoma – jest zazwyczaj zaburzeniem związanym z układem nerwowym, które polega na odczuwaniu suchości w jamie ustnej. Czynność wydzielnicza ślinianek jest prawidłowa.

Należy wiedzieć, że suchość w jamie ustnej, może być przyczyną różnych ogólnoustrojowych chorób.

Przyczyny kserostomii

Przyczyną może być rozwijająca się choroba lub inne czynniki, które mogą mieć wpływ na pracę ślinianek.

 • Stosowanie niektórych leków (m.in. przeciwdepresyjnych, moczopędnych, obniżających ciśnienie tętnicze krwi, cytostatyki, antybiotyki)
 • Cukrzyca
 • AIDS
 • Grzybica jamy ustnej
 • Sarkoidoza
 • Depresja
 • Alergia
 • Palenie tytoniu
 • Protezy zębowe
 • Radioterapia
 • Niedobór witamin z grupy B
 • Nadczynność tarczycy
 • Niedokrwistość

Do niedawna uważano, że wiek pacjenta ma ogromne znaczenie, lecz badania pokazały, że również inne czynniki mogą mieć wpływ na wystąpienie kserostomii.

Objawy kserotomii

Głównym objawem jest występowanie suchości w jamie ustnej, lecz może być także uczucie pieczenia oraz trudności w mówieniu, a także przyjmowaniu pokarmów.

Należy wiedzieć, że kserostomia predysponuje do występowania grzybicy jamy ustnej, owrzodzeń oraz może doprowadzić do zaniku błony śluzowej w jamie ustnej. Ponadto ta dolegliwość zwiększa podatność na występowanie próchnicy ze względu na brak działania śliny.

U osób chorych można zaobserwować, że język jest zaogniony oraz popękany, bez obecności brodawek. Mogą się także pojawić zapalenie kącików ust. Osoby, które zmagają się z kserostomią mogą mieć także problemy z odczuwaniem smaku, a także może być zmieniony kolor nabłonka w jamie ustnej.

Jest to uciążliwa dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i może doprowadzić nawet do utraty apetytu a w konsekwencji do wyniszczenia organizmu.

Kserostomia – diagnostyka

Diagnostyka kserostomii polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz ocenie występujących objawów i zmian, lecz także w diagnostyce jest pomocne wykonanie testów sialometrycznych. Test polega na ocenie ilości wydzielanej śliny bez stymulacji. Jest badaniem bezbolesnym oraz nieinwazyjnym.

Czasami również wykonuje się biopsje gruczołów ślinowych.

Leczenie kserostomii

Leczenie kserostomii związane jest z przyczyną, która powoduje występowanie dolegliwości. W leczeniu stosuje się także preparaty, które stymulują wydzielanie śliny.

Należy pamiętać o tym, aby regularnie uczęszczać na wizyty do stomatologa, ponieważ kserostomia ma wpływ na uzębienie.

Warto wiedzieć, że należy także zmodyfikować dietę. Należy zwiększyć podać płynów. Wodę należy pić w małych ilościach, lecz częściej. Warto także spożywać krowie mleko (jeżeli nie ma przeciwwskazań), które odżywania oraz nawilża. Należy wdrożyć dietę, która zmniejsza ryzyko występowania próchnicy.

Jamę ustną warto także płukać siemieniem lnianym.

U. Kaczmarek, Suchość jamy ustnej – etiologia, częstość występowania i rozpoznanie na podstawie piśmiennictwa. „Czas. Stomatol.”,
https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=105066
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 17.07.2023