Medspan

Suchy zębodół – objawy, leczenie oraz przyczyny

Suchy zębodół jest dokuczliwym powikłaniem, który powstał po ekstrakcji zęba. W jaki sposób można złagodzić objawy oraz jakie leki stosuje się w ramach leczenia suchego zębodołu?

Spis treści

Czym jest suchy zębodół?

Jest to bolesne powikłanie, które może wystąpić po usunięciu zęba stałego. Po ekstrakcji zęba, powinien powstać skrzep, który powoduje proces gojenia się. W suchym zębodole, jest brak skrzepu. Najczęściej przyczyną powstania  suchego zębodołu, jest przypadkowe wypłukanie skrzepu, rozpuszczenie lub brak wytworzenia skrzepu z powodu niewłaściwego ukrwienia rany.

Do usunięcia skrzepu może dojść poprzez zbyt silne wypłukanie jamy ustnej lub w sytuacji w której nie zachowano odpowiedniego odstępu czasowego związane ze spożyciem pokarmów.

Szacuje się, że suchy zębodół występuje u ok. 4% pacjentów i najczęściej jest związany z ekstrakcją dolnych – bocznych zębów. Ponadto w grupie ryzyka znajdują się osoby po 40 roku życia oraz kobiety. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi możliwość wystąpienia problemu zdrowotnego jest m.in.:

  • infekcja,
  • stan zapalny jamy ustnej,
  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • cukrzyca,
  • tabletki antykoncepcyjne,
  • nowotwory,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • wrzodziejące zapalenie dziąseł,
  • palenie papierosów,
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej.

Objawy suchego zębodołu

Miejsce po ekstrakcji zęba, nie zawiera skrzepu, jest zaczerwienione oraz może być obrzęknięte. Występuje silny – pulsujący ból, który może promieniować w kierunku ucha oraz oka. Niektórzy pacjenci również skarżą się na szczękościsk oraz nieprzyjemny zapach z ust. Może także wystąpić gorączka, a także obecność powiększonych węzłów chłonnych. Objawy występują zazwyczaj pomiędzy 2 a 5 dobą od usunięcia zęba i są uciążliwe.

Przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia, objawy powinny ustąpić do dziesięciu dni.  

Suchy zębodół – leczenie

Jeżeli po ekstrakcji zęba, pojawiały się niepokojące objawy, to niezwłocznie należy skontaktować się ze stomatologiem. Lekarz ponownie oczyścić miejsce po usuniętym zębie, a następnie może zaaplikować miejscowe leki, które mają za zadanie zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zmniejszenie stanu zapalnego. Stomatolog także może założyć odpowiedni opatrunek.

Jeżeli wystąpiła gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych, to w leczeniu stosuje się ogólnoustrojowe antybiotyki.

Należy pamiętać o tym, że nieleczony suchy zębodół, może doprowadzić do wystąpienia ropnia, który w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do wystąpienia zapalenia kości, które będzie wskazaniem do hospitalizacji.

Warto wiedzieć, że domowe sposoby leczenia suchego zębodołu są zazwyczaj nieskuteczne i mogą opóźnić wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Janas A. i in. Własne obserwacje w leczeniu suchego zębodołu lekiem izopatycznym Notakehl D5.
https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/276502,suchy-zebodol
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 01.05.2023