Medspan

Pękające usta – co należy wiedzieć?

O czym mogą świadczyć pękające ora spierzchnięte usta? Czy jest to objaw poważnej choroby? Co warto wiedzieć i jakie jest leczenie?

Spis treści

Pękające usta – przyczyny

Pękające usta mogą być wywołane przez różne czynniki.

  • Niektóre leki
  • Oblizywanie ust
  • Warunki atmosferyczne
  • Zbyt mała produkcja łoju
  • Duża ekspozycja na słońce
  • Odwodnienie
  • Wrażliwa cera
  • Przygryzanie warg

Popękane usta mogą też być związane z chorobami m.in. infekcjami bakteryjnymi oraz grzybicą, a także innymi schorzeniami.

Jak sobie radzić z pękającymi ustami?

Pękające usta to ściągnięcie naskórka, któremu może towarzyszyć pieczenie oraz zaczerwienienie ust. Złuszczający się naskórek może powodować dolegliwości bólowe oraz nieestetyczny wygląd warg.

Jeżeli dolegliwości nie są związane z podłożem chorobowym, to można zastosować domowe sposoby oraz pomadki ochronne, a także balsamy do ust.  

Spierzchnięte usta należy nawodnić w odpowiedni sposób. Przede wszystkim poprzez nawodnienie organizmu, jak również zastosowaniu miejscowo np. oliwy z oliwek, miodu naturalnego.

W zmniejszeniu dolegliwości pomoże także suplementacja witaminy A lub E. Należy pamiętać, o tym, aby suplementować z rozsądkiem, ponieważ witaminy również można przedawkować, co może doprowadzić do wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych. W aptece oraz w drogeriach można zakupić specjalne pomadki oraz balsamy ochronne, których celem jest odpowiednie nawilżenie ust. Wybierając produkty do pielęgnacji ust, warto zwrócić uwagę na te, które są pochodzenia naturalnego.

W domu warto także zastosować nawilżacz powietrza, który otrzyma odpowiedni poziom wilgotności powietrza.

Istotne jest to, aby nie odrywać suchej skóry z ust, ponieważ wydłuży to czas leczenia oraz zwiększy dolegliwości bólowe. Może także doprowadzić do wystąpienia zakażenia.

Przewlekłe pękanie ust

Jeżeli usta są popękane przez dłuższy czas, to należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką choroby. Lekarz może zalecić wykonanie badań w kierunku alergii oraz innych, które będą miały na celu ustalenie przyczyny powstania spierzchniętej skóry.

Przewlekle pękanie ust może być związane m.in. z grzybicą, zaburzeniami hormonalnymi, a także cukrzycą, dlatego nie wolno bagatelizować problemów z przesuszoną skórą na ustach.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 24.04.2023