Medspan

Czym jest łuszczyca skóry głowy?

Łuszcza jest jedną z częstszych dolegliwości dermatologicznych. Jest to choroba przewlekła oraz niezakaźna, lecz obniżająca komfort życia pacjentów. Co warto wiedzieć na temat łuszczycy skóry głowy?

Spis treści

Łuszczyca skóry głowy - czym jest?

Jest to przewlekła oraz zapalna choroba skóry głowy. Na głowie mogą się pojawiać łuskowate oraz wybrzuszone plamy, które dodatkową mogą swędzieć. Niekiedy dolegliwością może także towarzyszyć wypadanie włosów.

Szacuje się, że powstanie choroby ma związek z genetyką. Kolejną przyczyną mogą być problemy związane z układem odpornościowym, a także czynniki środowiskowe.

Warto wiedzieć, że łuszczyca ma związek z zaburzeniami procesu złuszczania skóry.

Wyróżnia się dwa rodzaje łuszczycy:

Typ 1 jest związany z dziedziczeniem autosomalnym dominującym i objawy mogą pojawić się przed 40 rokiem życia.

Typ 2 występuje zazwyczaj między 50 a 70  rokiem życia.

Warto wspomnieć o tym, że choroba nie jest zakaźna, więc nie można się zarazić od innej osoby.

Leczenie łuszczycy skóry głowy

Przede wszystkim leczenie powinno zostać wdrożone przez lekarza – dermatologa. Należy pamiętać, że łuszczyca nie jest tożsama z łupieżem, który można zwalczać domowymi sposobami.

W leczeniu łuszczycy stosuje się roztwory oraz maści, które są stosowane miejscowo, a które są dostępne wyłącznie na receptę. Warto wiedzieć, że choroby nie można wyleczyć, lecz można zmniejszyć nasilenie występujących objawów.

Leki stosowane w łuszczycy mają za zadanie złuszczanie, które usuwa występujące łuski. Stosuje się preparaty zawierające m.in. mocznik, kwas salicylowy oraz siarkę. Następnie stosuje się preparaty – szampony zawierające cygnolinę oraz pochodne witaminy D3.

Celem zmniejszenia uczucia swędzenia wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe.

Ponadto nie można także zapomnieć o odpowiedniej higienie skóry głowy. Należy starać się nie drapać skóry. Natomiast z diety należy wykluczyć używki m.in. alkohol oraz papierosy.

Różnicowanie choroby

W trakcie diagnostyki, należy różnicować łuszczycę skóry głowy m.in. z:

  • łojotokowym zapaleniem skóry,
  • wypryskiem pieniążkowatym,
  • grzybicą skóry głowy,
  • toczeniem rumieniowatym.

Czynniki nasilające łuszczę

Istnieją czynniki, które mogą nasilać występowanie objawów związanych z łuszczycą skóry głowy. Zalicza się do nich m.in.:

  • stres,
  • infekcje,
  • niektóre leki m.in. antybiotyki,
  • używki,
  • ostre przyprawy,
  • urazy.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 04.04.2023