Medspan

Dlaczego witamina B1 jest na receptę i jakie są skutki jej niedoboru?

Tiamina pełni ważną rolę w naszej diecie. Wiele osób zastanawia się więc, dlaczego witamina B1 jest na receptę. Suplementowanie tego składnika jest często niezbędne w leczeniu niektórych schorzeń — na przykład niedoczynności tarczycy, zaburzenia rytmu serca czy cukrzycy. Zwiększone zapotrzebowanie na tiaminę mają sportowcy, kobiety w ciąży oraz osoby narażone na ciągły stres. Niedobory tej witaminy pojawiają się często w późnym stadium choroby alkoholowej. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy potrzebna jest recepta na witaminę B1 i na co pomaga jej suplementowanie.

Czy witamina B1 jest na receptę?

Wielu pacjentów pyta, czy witaminę B1 można kupić bez recepty. Tiamina 3 mg jest dostępna bez przepisania przez lekarza i można od ręki otrzymać ją w większości aptek. Z kolei witamina B1 w dawce 25 mg jest wydawany wyłącznie na receptę. Dlaczego? Nadmiar witaminy B1 może powodować różne niepożądane objawy — warto więc ją przyjmować pod kontrolą specjalisty. Jeśli nie masz możliwości częstego odwiedzania przychodni stacjonarnej, dobrą alternatywą będzie konsultacja lekarska online. W aptekach można także kupić witaminę B1 w dawce 25 mg lub nawet wyższej bez recepty. Nie są to jednak leki, lecz suplementy diety — nie możesz więc mieć pewności, jaka ilość substancji faktycznie się wchłonie. Wiele osób woli więc stosować preparaty na receptę. Jeśli nie masz czasu na czekanie w kolejkach u lekarza, zamów receptę online w ramach e-konsultacji.

Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B1?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy B1, jest rzadko spotykany. Nie warto jednak lekceważyć niepokojących symptomów.

Skutki niedoboru witaminy B1

Na niedobór witaminy B1 skarżą się czasem weganie i wegetarianie, osoby starsze, chore na cukrzycę oraz przyjmujące niektóre leki. Główne objawy to:

 • osłabienie i zmęczenie,
 • zaburzenia pamięci,
 • problemy z koncentracją,
 • depresja,
 • obrzęki rąk i nóg,
 • ból brzucha,
 • wymioty,
 • biegunka
 • przyspieszenie akcji serca.

Długo utrzymujący się niedobór witaminy B1 może prowadzić do wystąpienia choroby beri-beri. U osób zmagających się z chorobą alkoholową występują czasem delirium tremens, encefalopatia Wernickego czy psychoza Korsakowa.

Skutki nadmiaru witaminy B1

Nadmiar witaminy B1 zdarza się bardzo rzadko (pojawia się czasem u pacjentów, którzy przyjmują tiaminę w postaci zastrzyków). Objawia się między innymi:

 • osłabieniem i zmęczeniem,
 • nudnościami,
 • zawrotami głowy,
 • drżeniem mięśni,
 • arytmią serca,
 • reakcjami alergicznymi.

Jak suplementować witaminę B1?

Witaminę B1 należy zawsze przyjmować zgodnie z informacjami na ulotce lub poradami lekarza. Dawka zależy oczywiście od ilości substancji czynnej oraz stopnia zaawansowania objawów. Osoba dorosła może stosować zapobiegawczo od 3 do 9 mg na dobę. W przypadku pacjentów z niedoborem tiaminy lub zmagających się z chorobą alkoholową dawka może być wyższa (nawet do 50 mg na dobę).

Jaki lekarz i na co może przepisać witaminę B1?

Receptę na witaminę B1 może przepisać każdy lekarz — również pierwszego kontaktu. Co ważne, wystawienie e-recepty online jest możliwe także bez bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Lekarz może przepisać leki na przykład w czasie teleporady lub na podstawie formularza wypełnionego przez pacjenta. Jak zamówić receptę przez Internet? Należy zrealizować zdalną konsultacje lekarską.

Podsumowanie

Niedobory witaminy B1 są dość rzadkie, jednak nie należy lekceważyć niepokojących objawów. Skutki awitaminozy są szczególnie groźne dla osób starszych oraz zmagających się z cukrzycą czy chorobą alkoholową. Występują też czasem u kobiet w ciąży, sportowców oraz wegan i wegetarian. Osoby, które odczuwają skutki niedoboru tiaminy, zastanawiają się czasem, czy lepiej kupić ogólnodostępną w sklepach witaminę B1 czy na receptę w aptece. Te pierwsze preparaty to suplementy, które można przyjmować w celu uzupełnienia diety — nie nadają się jednak do zwalczania skutków awitaminozy. W tym przypadku większe korzyści przyniesie przyjmowanie leków, które może przepisać każdy lekarz — nawet za pośrednictwem Internetu. Jak działa e-recepta? Po pozytywnej weryfikacji specjalisty otrzymasz czterocyfrowy kod SMS, który wystarczy podać w najbliższej aptece wraz z numerem PESEL. Co ważne, nie musisz odbierać leków osobiście. Może to zrobić każda zaufana osoba, której podasz niezbędne informacje.

 

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 02.09.22.