Medspan

Dlaczego witamina B1 jest na receptę i jakie są skutki jej niedoboru?

Tiamina pełni ważną rolę w naszej diecie. Wiele osób zastanawia się więc, dlaczego witamina B1 jest na receptę. Suplementowanie tego składnika jest często niezbędne w leczeniu niektórych schorzeń — na przykład niedoczynności tarczycy, zaburzenia rytmu serca czy cukrzycy. Zwiększone zapotrzebowanie na tiaminę mają sportowcy, kobiety w ciąży oraz osoby narażone na ciągły stres. Niedobory tej witaminy pojawiają się często w późnym stadium choroby alkoholowej. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy potrzebna jest recepta na witaminę B1 i na co pomaga jej suplementowanie.

Czy witamina B1 jest na receptę?

Wielu pacjentów pyta, czy witaminę B1 można kupić bez recepty. Tiamina 3 mg jest dostępna bez przepisania przez lekarza i można od ręki otrzymać ją w większości aptek. Z kolei witamina B1 w dawce 25 mg jest wydawany wyłącznie na receptę. Dlaczego? Nadmiar witaminy B1 może powodować różne niepożądane objawy — warto więc ją przyjmować pod kontrolą specjalisty. Jeśli nie masz możliwości częstego odwiedzania przychodni stacjonarnej, dobrą alternatywą będzie konsultacja lekarska online.

W aptekach można także kupić witaminę B1 w dawce 25 mg lub nawet wyższej bez recepty. Nie są to jednak leki, lecz suplementy diety — nie możesz więc mieć pewności, jaka ilość substancji faktycznie się wchłonie. Wiele osób woli więc stosować preparaty na receptę. Jeśli nie masz czasu na czekanie w kolejkach u lekarza, zamów receptę online na witaminę B1.

Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B1?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy B1, jest rzadko spotykany. Nie warto jednak lekceważyć niepokojących symptomów.

Skutki niedoboru witaminy B1

Na niedobór witaminy B1 skarżą się czasem weganie i wegetarianie, osoby starsze, chore na cukrzycę oraz przyjmujące niektóre leki. Główne objawy to:

 • osłabienie i zmęczenie,
 • zaburzenia pamięci,
 • problemy z koncentracją,
 • depresja,
 • obrzęki rąk i nóg,
 • ból brzucha,
 • wymioty,
 • biegunka
 • przyspieszenie akcji serca.

Długo utrzymujący się niedobór witaminy B1 może prowadzić do wystąpienia choroby beri-beri. U osób zmagających się z chorobą alkoholową występują czasem delirium tremens, encefalopatia Wernickego czy psychoza Korsakowa.

Skutki nadmiaru witaminy B1

Nadmiar witaminy B1 zdarza się bardzo rzadko (pojawia się czasem u pacjentów, którzy przyjmują tiaminę w postaci zastrzyków). Objawia się między innymi:

 • osłabieniem i zmęczeniem,
 • nudnościami,
 • zawrotami głowy,
 • drżeniem mięśni,
 • arytmią serca,
 • reakcjami alergicznymi.

Jak suplementować witaminę B1?

Witaminę B1 należy zawsze przyjmować zgodnie z informacjami na ulotce lub poradami lekarza. Dawka zależy oczywiście od ilości substancji czynnej oraz stopnia zaawansowania objawów. Osoba dorosła może stosować zapobiegawczo od 3 do 9 mg na dobę. W przypadku pacjentów z niedoborem tiaminy lub zmagających się z chorobą alkoholową dawka może być wyższa (nawet do 50 mg na dobę).

Jaki lekarz i na co może przepisać witaminę B1?

Receptę na witaminę B1 może przepisać każdy lekarz — również pierwszego kontaktu. Co ważne, wystawienie e-recepty online jest możliwe także bez bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Lekarz może przepisać leki na przykład w czasie teleporady lub na podstawie formularza wypełnionego przez pacjenta. Jak zamówić receptę przez Internet? Wystarczy uzupełnić krótką ankietę na stronie medspan.pl i poczekać na kontakt ze strony lekarza.

Podsumowanie

Niedobory witaminy B1 są dość rzadkie, jednak nie należy lekceważyć niepokojących objawów. Skutki awitaminozy są szczególnie groźne dla osób starszych oraz zmagających się z cukrzycą czy chorobą alkoholową. Występują też czasem u kobiet w ciąży, sportowców oraz wegan i wegetarian. Osoby, które odczuwają skutki niedoboru tiaminy, zastanawiają się czasem, czy lepiej kupić ogólnodostępną w sklepach witaminę B1 czy na receptę w aptece. Te pierwsze preparaty to suplementy, które można przyjmować w celu uzupełnienia diety — nie nadają się jednak do zwalczania skutków awitaminozy. W tym przypadku większe korzyści przyniesie przyjmowanie leków, które może przepisać każdy lekarz — nawet za pośrednictwem Internetu. Jak działa e-recepta? Po pozytywnej weryfikacji specjalisty otrzymasz czterocyfrowy kod SMS, który wystarczy podać w najbliższej aptece wraz z numerem PESEL. Co ważne, nie musisz odbierać leków osobiście. Może to zrobić każda zaufana osoba, której podasz niezbędne informacje.

 

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 02.09.22.