Medspan

Domowe sposoby na katar

Katar jest zmorą wielu osób, którzy w sezonie jesienno-zimowym zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych. Katar pogarsza samopoczucie, ponieważ jest uporczywą dolegliwością, która również zaburza sen. Jak się pozbyć kataru? Jakie są domowe sposoby walki z katarem?

Spis treści

Jak się pozbyć kataru?

Katar jest najczęściej oznaką infekcji górnych dróg oddechowych, lecz także może być związany z alergią.

W przypadku kataru alergicznego, często to leki dostępne na e-receptę lub bez recepty potrafią zmniejszyć uporczywe dolegliwości. Należy także unikać czynnika, który wywołuje objawy alergiczne.

W sytuacji wystąpienia kataru infekcyjnego, pomocne są domowe sposoby walki z nim. Oczywiście lekarz może przepisać antybiotyk w sytuacji występowania infekcji bakteryjnej lub leki przeciwwirusowe, jeżeli stwierdzi, że jest to infekcja wirusowa.

Katar – domowe sposoby

W walce z katarem infekcyjnym, można wykorzystać domowe sposoby.

Ostre potrawy

Spożycie ostrych potraw (np. pieprz Cayenne, chilii) rozluźnia mięśnie oraz udrażnia nos, lecz należy pamiętać, że takie przyprawy mogą nasilić występowanie wodnistego kataru.

Inhalacje

Inhalacje pomagają w udrożnieniu nosa. Można wykonać ze soli fizjologicznej lub z dodatkiem olejków eterycznych np. z mięty, tymianku, czy eukaliptusa.

Nawodnienie

Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Płyny powodują rozrzedzenie śluzu, który znajduje się w drogach oddechowych.

Nawilżanie powietrza

W walce z zatkanym nosem pomoże także nawilżanie powietrza. W pokoju można zastosować przenośny nawilżacz powietrza lub skorzystać z alternatywnych sposobów celem osiągnięcia odpowiedniej wilgotności powietrza.

Ciepłe okłady

W przypadku zatkanego nosa, sprawdzą się także ciepłe okłady na zatoki. Należy pamiętać o tym, aby okład nie był zbyt gorący.

Płukanie zatok

Jeżeli katar jest związany z zapaleniem zatok, to można także zastosować preparaty do płukania zatok. W aptece można zakupić odpowiednie zestawy. Procedurę należy wykonać zgodnie z załączona instrukcją.

Czosnek

Spożycie czosnku może skrócić czas występowania dolegliwości oraz zmniejszyć ich intensywność. Czosnek ma działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwzapalne, dlatego jest polecany w diecie w trakcie trwania infekcji.

Gorąca kąpiel

Wdychanie powietrza, które jest w łazience w trakcie kąpieli – może udrożnić zatkany nos. Wydzielina powinna łatwiej spływać.

Jeżeli katar jest uciążliwy, a domowe sposoby nie pomagają, to warto skontaktować się z farmaceutą, który może polecić odpowiedni preparat dostępny bez recepty.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 8.11.2023