Medspan

Jak odróżnić Covid-19 od przeziębienia?

Kiedy w lutym 2020 roku płynęły do nas wieści z walczących z epidemią Włoch, z pewnością nikt z nas nie spodziewał się, że niebawem cały świat pogrąży się w lockdownie. Covid – 19 – bo właśnie o nim mowa – zmienił na długo naszą rzeczywistość. Obecnie coraz częściej zastanawiamy się, czy infekcja, która nas dopadła to zwykłe przeziębienie, czy nowy koronawirus. W związku z tym pojawia się pytanie, jak odróżnić Covid-19 od przeziębienia?

Spis treści

Co to jest przeziębienie?

Zacznijmy od tego czym jest przeziębienie. Jest to infekcja wirusowa, za którą może stać całe mnóstwo wirusów. Ciekawostką jest fakt, że nierzadko za przysłowiowym katarem stoi koronawirus. Trzeba jednak podkreślić, że są to inne koronawirusy niż ten, który prowadzi do rozwoju Covid-19. Przeziębienie mogą wywoływać również:

  • rynowirusy;
  • adenowirusy;
  • enterowirusy.

Tego rodzaju infekcje przenoszą się drogą kropelkową. Przebieg jest łagodny. Typowe jest ogólne rozbicie, katar, bóle głowy. U niektórych osób występuje gorączka, ale nie jest ona zbyt wysoka. Najczęściej jest to po prostu stan podgorączkowy. W zdecydowanej większości przypadków przeziębienie trwa maksymalnie dziesięć dni. Najbardziej intensywne nasilenie objawów następuje w drugim, czasem trzecim dniu infekcji.

Co to jest Covid–19?

Covid-19 a przeziębienie to często poruszane zagadnienie. Przed przejściem do bardziej szczegółowych kwestii warto jednak omówić krótko czym jest Covid-19. Podobnie jak przeziębienie, jest to infekcja wirusowa. Ma charakter zakaźny i klasyfikowana jest jako infekcja układu oddechowego. Infekcje wywołuje wirus SARS-CoV-2, który zaliczany jest do koronawirusów.

Przebieg choroby może być bardzo różny. U niektórych jest bezobjawowy i nie wymaga żadnych interwencji. Co więcej, chorzy w ogóle nie wiedzą, że coś im dolega. Zdarza się jednak tak, że wirus prowadzi do ciężkiej niewydolności oddechowej, co skutkuje koniecznością hospitalizacji i podłączeniem do respiratora. Przebieg pandemii pokazał, że Covid-19 jest infekcją potencjalnie śmiertelną.

Covid-19 a przeziębienie – czym się różnią?

Wiele osób zastanawia się jak rozpoznać Covid-19. Infekcja jest wysoce zaraźliwa, a dla wielu osób stanowi poważne zagrożenie. Stąd też chorzy nie powinni być aktywni nawet wtedy, kiedy czują się dość dobrze. W przypadku przeziębienia infekcja zaczyna się stopniowo. W Covid-19 początek może być różny. Często jest on jednak dość gwałtowny.

Gorączka w przeziębieniu występuje rzadko – najczęściej mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. W przypadku infekcji spowodowanej wirusem Sars-Cov-2 jest ona częsta. Objawem charakterystycznym dla Covid-19 jest również kaszel. Na ogół ma on charakter suchy, jest silny, męczący, utrudnia normalne funkcjonowanie. W przeziębieniu też może wystąpić, ale określany jest raczej jako umiarkowany. Typowy jest natomiast ból gardła, który w przypadku nowej infekcji występuje bardzo rzadko.

Objawem, którego nie można pominąć, mówiąc o Covid-19 jest także utrata węchu i smaku. Należy pamiętać o tym, że różne warianty wirusa, mogą prezentować innej objawy. Zatem warto śledzić informacje na temat kolejnych mutacji. 

Jak odróżnić przeziębienie od Omikronu?

Covid-19 zdążył mocno zmienić się od początku pandemii. Mówi się o kilku subwariantach wirusa, do których zalicza się między innymi Omikron. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz częściej pada pytanie jak odróżnić przeziębienie od Omikron. Okazuje się, że ten wariant wirusa daje objawy bardzo podobne do infekcji sezonowych, a więc nie tylko przeziębienia, ale również grypy. Zalicza się więc do nich:

  • katar;
  • bóle głowy;
  • kaszel;
  • bóle mięśniowe.

Dlatego lekarze coraz częściej zaznaczają, że odróżnienie przeziębienia od infekcji wariantem Omikron jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe bez przeprowadzenia specjalistycznych testów. Na szczęście dzisiaj każdy taki test może kupić w aptece. Jego wykonanie nie jest trudne – do produktu zawsze dołączona jest szczegółowa instrukcja.

Covid-19 a przeziębienie to zagadnienie, które jest niezwykle popularne. Chcemy wiedzieć, czy zmagamy się ze zwykłym przeziębieniem, czy też dopadła nas nowa i potencjalnie groźna infekcja. Dzięki tej wiedzy możemy nie narażać innych. W przypadku nowego koronawirusa wskazane jest bowiem pozostanie w domu po to, aby nie stanowić zagrożenia dla innych. Wirus, który u nas wywołał tylko zwykły katar u osób starszych może być bowiem śmiertelnie niebezpieczny.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 14.12.2022