Medspan

Domowe sposoby na zatoki

Zapalenie zatok jest częstą infekcją, która utrudnia funkcjonowanie ze względu na możliwość odczuwania silnego bólu. Jakie są objawy zapalenia zatok? W jaki sposób można wykorzystać domowe sposoby celem złagodzenia zapalenia zatok?

Objawy zapalenia zatok oraz leczenie

Najczęstsze objawy zapalenia zatok to m.in.:

  • zatkany nos,
  • ból głowy,
  • ból pod oczami,
  • ból ucha,
  • żółty lub zielony katar,
  • złe samopoczucie,
  • gorączka.

Do objawów można także zaliczyć brak węchu, a także kaszel oraz nieświeży zapach z jamy ustnej.

Leczenie zapalenia zatok jest uwarunkowane przyczyną. Jeżeli jest to bakteryjne zapalenia zatok, to lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków. W przypadku zapalenia zatok o podłoży wirusowym stosowane są leki, które mają na celu zmniejszenie występujących objawów. Najczęściej są to ogólnodostępne leki bez recepty, a także lekarz może zalecić stosowanie leków na receptę np. donosowo. Należy pamiętać o tym, że antybiotyków nie stosuje się w sytuacji w której dolegliwości są wywołane przez wirusy, ponieważ antybiotyki nie działają na wirusy.

Domowe sposoby leczenia zapalenia zatok

Istnieją domowe sposoby wspomagające leczenie zapalenia zatok.

Inhalacje

Można wykonać inhalacje przy użyciu olejów eterycznych. Zazwyczaj stosuje się olejek sosnowy, eukaliptusowy, miętowy, a także z drzewa herbacianego. Ponadto można także wykonać napar z ziół. Inhalacje powinny pomóc w udrożnieniu zatok.

Płukanie zatok

Kolejnym sposobem, który może wspomóc walkę z zapaleniem zatok jest ich płukanie. W aptekach oraz w drogeriach są gotowe specjalne roztwory, które umożliwiają przeprowadzenie procedury płukania. Należy pamiętać, że przed wykonaniem czynności należy przeczytać dołączoną instrukcję. Zabieg może być nieprzyjemny oraz sprawiać dyskomfort.

Nawilżacz powietrza

Nie powinno się zapominać o nawilżaczu powietrza, który utrzyma odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Można także zastosować alternatywne metody.

Okłady

Warto także mieć na uwadze zastosowanie ciepłych okładów na okolice, która powoduje dolegliwości bólowe. Należy pamiętać o tym, aby okład nie był zbyt gorący i należy umieścić okład na okolice, która powoduje dyskomfort.

Nawodnienie organizmu

Nie można zapomnieć o nawodnieniu organizmu. Celem nawodnienia jest rozrzedzenie wydzieliny oraz ułatwienie przepływu. Nie jest wskazane spożywanie alkoholu oraz napojów, które zwierają kofeinę. Można zastosować m.in. napar z imbiru, a także herbatę z rumianku czy lipy.

https://upacjenta.pl/poradnik/zapalenie-zatok
https://www.medonet.pl/zdrowie,domowe-sposoby-na-zatoki–5-metod-na-zwalczenie-bolu-zatok,artykul,1732492.html
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 28.03.2024