Medspan

Hirsutyzm – objawy, przyczyny, leczenie

Hirsutyzm jest to nadmierne występowanie owłosienia u kobiet w miejscach w których ono nie powinno występować. Jest to bardzo krępujący problem zdrowotny dla wielu kobiet. Jak się objawy? Na czym polega leczenie oraz co warto wiedzieć?

Spis treści

Czym jest hirsutyzm?

Hirsutyzm to nadmierne występowanie owłosienia u kobiet w miejscach w których owłosienie nie powinno być widoczne. Najczęściej jest to klatka piersiowa, górna warga, broda, brzuch, plecy, okolice brodawek sutkowych, a także wewnętrzna powierzchnia ud. Owłosienie występuje w miejscach, które są typowe dla mężczyzn. Hirsutyzm jest spowodowany występowaniem nadmiernej ilości męskich hormonów płciowych (androgenów) lub może mieć związek ze stosowaniem leków, które mają działanie androgenne.

Szacuje się, że problemy z owłosieniem występują u 5-15% kobiet. Warto wiedzieć, że częściej występują u osób otyłych.

Jakie są przyczyny?

Zwiększone wydzielanie androgenów może występować np. w chorobach nadnerczy.

  • Wrodzony przerost nadnerczy
  • Zespół Cushinga
  • Guz nadnerczy produkujący androgeny

Ponadto hirsutyzm może występować także w przebiegu chorób jajników.

  • Guz jajnika wydzielający androgeny
  • PCOS

Należy wiedzieć także, że choroba może występować także w sytuacji zwiększonego stężenia prolaktyny. Może ona mieć związek z chorobami, lecz także z przewlekłym stresem, a nawet zbyt dużym wysiłkiem fizycznym.

Niekiedy nie jest możliwe określenie przyczyny występowania problemów. Hirsutyzm może mieć także związek nawet z niektórymi lekami, które są stosowane np. doustnymi lekami antykoncepcyjnymi.

Objawy

Głównym objawem jest występowanie nadmiernego owłosienia u kobiet w miejscach w których nie powinno występować owłosienie. Ponadto może także pojawić się łysienie typowe dla mężczyzn, trądzik, zmiany skórne, otyłość, niepłodność, zaburzenia miesiączkowania oraz zaburzenia nastroju.

Diagnostyka hirsutyzmu

Zazwyczaj kobiety w pierwszej kolejności korzystają z wizyty u lekarza rodzinnego lub dermatologa. Jednak najczęściej lekarze przekazują zalecenia konsultacji u endokrynologa. Warto pamiętać, że przed wizytą u lekarza, nie powinno się depilować ani golić włosów w okolicy w której występują one w sposób nienaturalny.

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Może przekazać zlecenie oznaczenia stężenia męskich hormonów płciowych, a także zalecić wykonanie USG lub tomografii komputerowej, które mają na celu ocenę nadnerczy oraz jajników.

Niekiedy lekarz może także wykonać test z deksametazonem.

Hirsutyzm – leczenie

Leczenie powinno polega na wyeliminowaniu przyczyny, która powoduje powstawanie nadmiernego owłosienia. Hirustyzm zazwyczaj nie powoduje dolegliwości fizycznych, lecz wzmaga dyskomfort u kobiet, a także może prowadzić do wystąpienia różnych powikłań.

W zależności od przyczyny hirsutyzmu, jest możliwe jego całkowite wyleczenie.

P. Gajewski, A. Szczeklik. Interna Szczeklika
https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/168996,hirsutyzm-zespol-hiperandrogenizacji
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 12.02.2024