Medspan

Jak walczyć z depresją?

Pandemia koronawirusa, szalejąca inflacja oraz problemy dnia codziennego powodują, że coraz więcej Polaków cierpi na depresję. Szacuje się, że co piąty Polak ma depresje lub epizod depresyjny. Depresja jest najczęstszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

Jak się objawia depresja?

Jednym z objawów depresji jest stopniowa utrata radości z życia oraz zmniejszenie odczuwania przyjemności. Jest to bardzo ogólny objaw, lecz istnieje szereg innych:

 • obniżenie nastroju
 • zobojętnienie
 • poczucie pustki
 • drażliwy nastrój
 • płaczliwość
 • smutek
 • ograniczenia aktywności życiowej
 • trudność w utrzymaniu higieny osobistej
 • utrata energii życiowej
 • pesymistyczne myślenie
 • zaniżona samoocena
 • poczucie bycia bezwartościowym oraz niepotrzebnym
 • zaburzenia lękowe
 • myśli samobójcze
 • zaburzenia snu
 • utrata apetytu
 • spadek popędu seksualnego
 • zaburzenia miesiączkowania

Podejrzewam depresję – do jakiego lekarza się udać?

Zazwyczaj depresje oraz zaburzenia depresyjne są leczone przez psychiatrów. Czasami może się zdarzyć, że leczenie rozpocznie lekarz rodzinny, jeżeli stwierdzi, że ma odpowiednią wiedzę oraz kompetencje.

Jeszcze kilka lat temu, pójście do psychiatry było czymś wstydliwym, lecz zmiany myślenia Polaków oraz różne kampanie informacyjne spowodowały, że osoby potrzebujące coraz częściej korzystają z usług gabinetów psychiatrycznych. Duży wpływ na to mają również osoby publiczne, które opowiadają o zmaganiach z depresją lub innymi chorobami psychicznymi.

Depresje głównie leczy się farmakologicznie, lecz może być wspomagana także psychoterapią. Jeżeli lekarz psychiatra stwierdzi, że jest taka konieczność, to na pewno zarekomenduje odpowiedniego specjalistę lub nurt terapeutyczny.

Farmakoterapia w depresji

Jest dostępnych wiele rodzajów leków przeciwdepresyjnych, lecz należy pamiętać, że zazwyczaj pierwszy efekt działania może pojawić się dopiero po kilku tygodniach stosowania leków. Lekarz na pewno poinformuje o istotnych informacjach na temat wdrożonego leczenia.

Niektórych leków nie wolno łączyć, dlatego istotne jest to, aby lekarza poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Ponadto nie wolno modyfikować dawki oraz odstawiać leków bez konsultacji z lekarzem, ponieważ niekiedy dawkę trzeba stopniowo zmniejszać, aż do całkowitego odstawienia danego leku.

Pomoc w sytuacji kryzysowej

zaburzenia depresyjne i depresja przebiegają z związku z różnymi traumami, dlatego warto też poszukać alternatywnej formy wsparcia – w zależności problemów. W sieci można znaleźć bardzo dużo stowarzyszeń oraz fundacji związanych z przemocą domową, żałobą, utratą dziecka, czy innymi traumatycznymi wydarzeniami. Warto też pamiętać, że funkcjonują całodobowe anonimowe infolinie wsparcia. Ponadto w różnych miastach, są dostępne placówki związane z interwencją kryzysową, czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w którym może funkcjonować psycholog lub psychoterapeuta.

System wsparcia emocjonalnego

Podczas procesu leczenia depresji, istotny jest także system wsparcia emocjonalnego. Wsparcie bliskich oraz znajomych może pomóc w przetrwaniu najtrudniejszego czasu. Warto dzielić się swoimi troskami z osobami zaufanymi, ponieważ może to korzystanie wpływać na stan emocjonalny.

Depresja, jak inne choroby psychiczne – jest normalną chorobą, podobnie jak kamica woreczka żółciowego. Jedno dotyczy sfery psychicznej, a drugie – somatycznej. Jest coraz mniej stygmatyzacji względem chorób psychicznych, dlatego nie zaleca się ukrywania choroby przed osobami bliskim, jeżeli można liczyć na ich wsparcie.

Depresja nie powoduje, że jest się kimś gorszym społecznie.

Depresja u dzieci

Depresja nie dotyczy tylko osób dorosłych, lecz coraz więcej dzieci zmaga się z tą chorobą. Nawet w wieku kilku lat dzieci mają zaburzenia depresyjne. W Polsce jest bardzo mało psychiatrów, którzy specjalizują się w leczeniu dzieci oraz młodzieży, dlatego czas oczekiwania na konsultacje jest bardzo długi, a oddziały psychiatryczne – przepełnione.

Nie wolno bagatelizować zachowania dziecka, ponieważ młody wiek nie oznacza braku problemów oraz kłopotów w codziennym funkcjonowaniu.

Depresję da się wyleczyć

Depresje można wyleczyć. Oczywiście są też osoby, które zmagają się z depresją lekooporną, lecz powstaje coraz więcej alternatywnych metod leczenia depresji np. przezczaszkowa stymulacja magnetyczna.

Należy pamiętać o tym, że depresji nie da się wyleczyć w kilka dni, lecz odpowiednio dobrane leki oraz alternatywne formy leczenia, mogą poprawić stan emocjonalny już po kilku tygodniach. Leczenie jest zazwyczaj przewlekłe i może trwać wiele miesięcy, lecz wiele osób pokonała depresję.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Data opracowania: 11.07.2022