Medspan

Kiedy zrobić test ciążowy po tabletce EllaOne?

Kiedy zrobić test ciążowy po tabletce EllaOne?

Jeśli wiesz, jak działa tabletka EllaOne, zapewne masz świadomość, że należy przyjąć ją jak najszybciej po stosunku. Jednak nawet w przypadku zastosowania leku zgodnie z zaleceniami lekarza nie masz pełnej gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia — zwłaszcza jeśli przyjęłaś EllaOne w dni płodne. Według ulotki w przypadku statystycznie 2% pacjentek antykoncepcja awaryjna okazuje się nieskuteczna. Wiele kobiet woli więc upewnić się, że nie doszło do zapłodnienia. Kiedy możesz zrobić test ciążowy po przyjęciu EllaOne? Zalecamy go wykonać 14 dni od niezabezpieczonego stosunku — zwłaszcza jeśli zaobserwowałaś symptomy przypominające pierwsze objawy ciąży.

Pamiętaj jednak, że nawet wykonanie testu ciążowego nie daje zupełnej pewności (testy z apteki sprawdzają się zazwyczaj w 90%). Warto więc wykonać dwa różne rodzaje testów. Jeśli oba wykażą wynik negatywny, oznacza to, że najprawdopodobniej tabletka dzień po zadziałała. Dużo bardziej wiarygodne są laboratoryjne badanie krwi na poziom betaHCG, do których wykorzystuje się próbkę krwi lub moczu.

Kiedy zażyć tabletkę EllaOne

Tabletkę EllaOne należy przyjąć niezwłocznie po niezabezpieczonym stosunku. Masz na to 120 godzin (5 dni), jednak nie warto zwlekać — im szybciej zastosujesz antykoncepcję awaryjną, tym mniejsze ryzyko zajścia w ciążę. Pamiętaj jednak, że nie należy stosować jej jako standardowego sposobu zapobiegania ciąży. Dużo bezpieczniejszą metodą są preparaty hormonalne — tym bardziej że obecnie e-recepta na tabletki antykoncepcyjne może być wystawiana online. Szybkie przyjęcie EllaOne nie zawsze jest jednak takie proste. Żeby otrzymać lek, niezbędna jest recepta papierowa lub e-recepta na tabletki dzień po. Niestety często umówienie się na wizytę u ginekologa z dnia na dzień jest niemożliwe. W takim przypadku z pomocą przychodzą e-recepty online. Dzięki tej usłudze nie musisz czekać w kolejce do przychodni i otrzymasz kod do odbioru leków nawet po 15 minutach, jeśli nie ma przeciwwskazań. Jak zamówić receptę przez Internet? Wystarczy, że zrealizujesz e-konsultacje lekarską.

Skutki uboczne tabletki EllaOne

U niektórych kobiet pojawiają się po przyjęciu EllaOne skutki uboczne. Jak długo się utrzymują? Zazwyczaj nieprzyjemne dolegliwości ustępują po kilku dniach i najczęściej nie są zbyt uciążliwe. Mogą się pojawić takie symptomy jak:
  • mdłości,
  • bolesna miesiączka,
  • zawroty głowy,
  • migrena,
  • zmęczenie,
  • krwawienie z pochwy,
  • niepokój,
  • zaburzenia snu.
Jeśli skutki uboczne EllaOne są bardzo nasilone lub wzbudzają Twój niepokój, warto skonsultować się z lekarzem. Możesz także zastosować leczenie objawowe. Jeśli nie masz możliwości udania się na wizytę stacjonarną, zamów receptę online w ramach zdalnych konsultacji lekarskich.

Podsumowanie

Tabletki EllaOne to metoda antykoncepcji awaryjnej, która zapewnia 98% skuteczności, jeśli została przyjęta do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Czasem jednak kobiety nie są pewne, czy pomimo przyjęcia leku nie doszło do zapłodnienia. Kiedy zrobić test ciążowy po tabletce EllaOne? Najlepiej wykonać go po 14 dniach od niezabezpieczonego stosunku. Możesz kupić test ciążowy w aptece lub wykonać laboratoryjne badanie krwi na poziom betaHCG. U niektórych osób pojawiają się skutki uboczne po EllaOne (np. mdłości, zawroty głowy czy migrena), jednak najczęściej szybko przechodzą. Jeśli będą utrzymywać się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Jak zapewne wiesz, możesz otrzymać receptę na EllaOne online. Wystarczy, że wypełnisz krótką ankietę na naszej stronie i otrzymasz czterocyfrowy kod SMS-em. Jak działa e-recepta? Otrzymany numer należy podać w dowolnej aptece wraz z numerem PESEL, a farmaceuta wyda Ci przepisane leki.
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 26.09.2022.