Badanie VNG czyli jest to badanie videonystamograficzne, które stosuje się w trakcie diagnostyki chorób związanych z błędnikem.
Jest to metoda badania podczas której rejestruje się oczopląs przy użyciu specjalnych okularów – video gogli. Badanie ma na celu ocenę funkcji błędnika. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod związanych z oceną błędnika.
Podczas badania wykonywane są różne testy, a założone okulary – rejestrują położenie źrenic i nagrywają obraz oka. Podczas badania jest zmieniana pozycja głowy, a także stymulacja temperaturą.
Testy, które się przeprowadza podczas badania, to m.in.:
- próba obrotowa,
- próba oczopląsu spontanicznego oraz spojrzeniowego,
- próba ortokinezy OPK,
- próba kaloryczna,
- próba impulsowa/wahadłowa,
- próba śledzenia wahadłowego i liniowego,
- próby ruchów kaskadowych,
- próby zmiany szybkiego położenia głowy i ciała.
Próba kaloryczna polega na podaniu powietrza lub wody do zewnętrznego przewodu słuchowego. Powoduje to wywołanie oczopląsu, a także wystąpią zawroty głowy. Nasilenie reakcji może wskazywać na uszkodzenie błędnika.
Wskazania do wykonania badania
- Bóle głowy
- Zawroty głowy
- Zaburzenia równowagi
- Szumy uszne
- Podejrzenie choroby Meniere’a
- Niewyraźne widzenie
Badanie zazwyczaj twa od 60 minut do 120 minut i należy się odpowiednio do niego przygotować.
Przygotowanie do badania
Pacjent powinien być na czczo lub minimum cztery godziny od ostatniego posiłku. Nie wolno mieć makijażu wokół oczu, a na dobę przed badaniem – nie wolno stosować leków mających wpływ na układ nerwowy.
Warto wiedzieć, że po badaniu, nie wolno prowadzić pojazdów, a także warto przyjść z osobą towarzyszącą, ponieważ mogą być odczuwane nieprzyjemne dolegliwości.
Szczegółowe informacje odnośnie przygotowania – przekaże placówka w której jest wykonywane badanie, a także lekarz zlecający wykonanie badania. Nie należy odstawiać samodzielnie leków – bez konsultacji z lekarzem.
Nowoczesne badanie błędnika – na czym polega badanie VNG?