Medspan

Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny, leczenie diagnostyka

Nietrzymanie moczu jest głównie kojarzone z kobietami, które są w wieku podeszłym. Warto wiedzieć, że problem dotyczy mężczyzny oraz kobiet w różnym wieku. W jaki sposób przebiega diagnostyka nietrzymania moczu oraz leczenie? Czy istnieją domowe sposoby na zwalczanie tego problemu?

Spis treści

Czym jest nietrzymanie moczu?

Definicja nietrzymania moczu została opracowana przez WHO i jest związana z jakimkolwiek wyciekiem moczu, który jest niezależny od woli. Warto wiedzieć, że inkontynencja, czyli m.in. nietrzymanie moczu jest problemem cywilizacyjnym.

Najczęściej problem dotyczy osób, które są w podeszłym wieku i dotyczy on kobiet.

Problem nietrzymania moczu u kobiet zwiększa się wraz z ilością porodów oraz ciąż. Czynnikami ryzyka jest m.in. cukrzyca, otyłość, zaparcia, operacje ginekologiczne oraz problemy z gruczołem krokowym u mężczyzn.

Jakie są objawy nietrzymania moczu?

Do objawów nietrzymania moczu należy zaliczyć m.in.:

  • popuszczanie moczu podczas podnoszenia przedmiotów, kaszlu, kichaniu,
  • popuszczanie moczu w niespodziewanych sytuacjach,
  • oddawanie moczu w nocy,
  • konieczność częstego korzystania z toalety.

Nietrzymanie moczu – rodzaje

Należy wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu, m.in.:

  • z nagłym parciem,
  • z przepełnienia,
  • wysiłkowe.

Najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu i jest zazwyczaj związane z osłabieniem mięśni dna miednicy. W sytuacji w której dochodzi do nietrzymania moczu z nagłym parciem, aktywność mięśni pęcherza moczowego jest nieprawidłowa oraz nadmierna. Natomiast nietrzymanie moczu z przepełnienia występuje, gdy jest problem z odpływem moczu z pęcherza, który jest wypełniony.

Warto wiedzieć, że nietrzymanie moczu może również być problemem przemijającym i często związanym np. z infekcją, stosowaniem leków, a także w związku ze spożywaniem produktów moczopędnych.

Diagnostyka nietrzymania moczu

Jeżeli problem nietrzymania moczu utrzymuje się dłużej, to należy skonsultować się z lekarzem. Może to być lekarz rodzinny jak również specjalista – urolog. Często na podstawie wywiadu medycznego,  lekarz jest w stanie określić rodzaj nietrzymania moczu. Ponadto może zlecić wykonanie badań dodatkowych m.in. badanie moczu, USG jamy brzusznej oraz badanie urodynamiczne.

Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Leczenie nietrzymania moczu zależy od rodzaju oraz stanu zdrowia pacjenta, a także od częstotliwości występującego problemu. Leczenie polega na modyfikowaniu stylu życia oraz utrzymaniu odpowiedniej diety, a także ćwiczeniu mięśni Kegla.

Jeżeli wcześniej metody leczenia są bezskuteczne, to lekarz może zalecić stosowanie leków. Wykorzystuje się leki antymuskarynowe, adrenergiczne a u kobiet także terapię dopochwową.

W niektórych sytuacjach, lekarz zaleci przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Zabiegi głównie się wykonuje w wysiłkowym nietrzymaniu moczu.  

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Jednym z domowych sposobów leczenia nietrzymania moczu jest wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla. Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnienie mięśni. Bardzo często jest to także zalecenie lekarskie. Ponadto można także wdrożyć trening pęcherza moczowego,  który polega na oddawaniu moczu w określonych porach. Głównie sprawdza się przy naglącym nietrzymaniu moczu.

Ponadto należy wdrożyć dietę, która polega na normalizacji masy ciała, a także spożywanie posiłków bogatych w błonnik. Warto wiedzieć, że zaparcia mogą powodować nasilanie nietrzymania moczu. Należy pamiętać o tym, aby w diecie uwzględnić produkty, które zawierają witaminę C, która wspiera elastyczność tkanek.

W leczeniu stosuje się także zioła, które mają moczopędne działanie np. pokrzywę, korzeń mniszka lekarskiego. Przed zastosowaniem ziołolecznictwa, należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie niektórych ziół, może mieć wpływ na zażywane leki.

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/nietrzymanie-moczu-u-kobiet-ntm-inkontynencja-objawy-leczenie-cwiczenia,8873,n,192 https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu
Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno– edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Medspan nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Prezentowane informacje o produktach leczniczych nie stanowią zapewnienia, że zostaną one Panu/Pani przepisane w naszym podmiocie leczniczym. Informacje o zakresie stosowania leku opracowano na podstawie charakterystyki produktu leczniczego, jednakże zakres zastosowania określonego produktu leczniczego może być w niektórych przypadkach szerszy albo węższy niż wynika to z charakterystyki produktu leczniczego. Prezentowane informacje nie stanowią reklamy produktu leczniczego w rozumieniu ustawy – Prawo farmaceutyczne. Omawiane produkty lecznicze nie należy rozpatrywać w odniesieniu do działalności leczniczej Medspan Centrum Medyczne, w szczególności Medspan Centrum Medyczne nie stosuje wskazanych produktów leczniczych w sposób preferencyjny lub w zakresie wykraczającym poza standardowe ich zastosowanie, zgodne z ich przeznaczeniem. Data opracowania: 20.03.2023